Kiedy siać kukurydzę? Praktyczne porady

Kiedy siać kukurydzę? Praktyczne porady

Choć aktualnie mało osób wyobraża sobie życie bez kukurydzy czy chociażby tak popularnego na całym świecie popcornu, to kiedyś wysiew i potencjał płynący z tej rośliny nie był szczególnie ważny. Na szczęście czas pokazał, że udział kukurydzy w gospodarce ma ogromny wpływ na jej rozwój. Wykorzystuje się ją przecież na cele paszowe, konsumpcyjne oraz w szeroko rozumianym przemyśle, a w szczególności gorzelniczym i spożywczym. To ogromny sukces, co  jasno pokazują dane, wskazujące na to, że w samej Polsce areał kukurydzy na ziarno sięga 1200 000 ha. Jednak kiedy siać kukurydzę do gruntu i jak robić to prawidłowo? Na to pytanie, odpowiedź można znaleźć w poniższym artykule. Kiedy siać kukurydzę?

Praktyczne porady na temat procesu siania

Na samym początku należy oczywiście wybrać odmianę kukurydzy, która będzie musiała spełniać określone przez FAO wymogi, jednak po dokonaniu wszystkich formalności i dostosowaniu ziarna do stanowiska, należy zacząć siew, który uzależniony jest konkretnych terminów w ciągu roku.  Daty te są ustalane na podstawie opinii producentów ziaren i stacji badawczych i oscylują w okresie od 20 kwietnia to 5 maja, jednak wśród praktyki rolniczej przyjęło się, że czas siewu może zacząć się nawet w okolicach końca marca i trwać aż do połowy czerwca, co daje dość duże pole manewru i możliwość późniejszego siewu niż sugerują to specjaliści.

Termin od kiedy, do kiedy można siać kukurydzę jest więc uzależniony od tego co zdecyduje rolnik, ale bardzo kluczowe są również warunki atmosferyczne, panujące w wyznaczonej porze roku i typu odmiany ziaren, jakimi dysponuje rolnik. Co warto wiedzieć przed zasianiem kukurydzy? Samo stosowanie się do powyższych informacji nie wystarczy jeszcze do tego, aby przystąpić do siewu ziaren kukurydzy, należy również zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi temperatury gleby do wysiewu. To bardzo ważna kwestia, która nie jest stała i uniwersalna dla wszystkich ziaren. Odmiany typu DENT, aby zakiełkować, wymagają gleby o minimalnej temperaturze 8°C, jednak to 12°C będzie dla nich optymalne.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku odmiany typu FLINT, której to idealna temperatura wynosi 8°C, a minimalna 6°C. Ważnym zagadnieniem, którego podczas siewu nie można pominąć, jest też odpowiednia wilgotność gleby, która jest niezbędna do tego, aby roślina zakiełkowała. Nasiona kukurydzy zwiększają swoją objętość aż trzykrotnie, więc woda, odpowiednią głębokość i przestrzeń, w jakiej się znajduje to kwestie, o których nie można zapomnieć.

Kiedy najlepiej siać kukurydzę? Głębokości siewu

Głębokość siewu kukurydzy to kolejna istotna dla rolnika kwestia. Przedział tej kategorii znajduje się pomiędzy 2 a 8 cm, jednak większość rolników zamyka tę granicę w okolicach 3 do góra 5 cm. Głębokość siewu powinna też zostać dobrze przemyślana, ponieważ choć zalecenia dotyczą konkretnych liczb, to może się zdarzyć, że w razie niedoboru w danym roku wody w glebie, głębokość siewu powinna zostać zwiększona. Niemałą rolę odgrywa też stanowisko. Głębokość siewu na glebach lżejszych powinna obejmować od 3 do 4 cm, a na glebach cięższych od 4 do 6 cm. Jak już zostało wspomniane, każdy rok wygląda inaczej, raz pora siewu może być sucha i ciepła, a raz wilgotna i zimniejsza. W tym pierwszym przypadku termin siewu powinien zostać przyspieszony o 7 lub nawet 14 dni. Jeśli chodzi o pory zimniejsze i deszczowe, w takim przypadku należy czekać na dogodne warunki, ponieważ ziarna kukurydzy nie lubią zbytniej wilgoci. Czego potrzebują ziarna kukurydzy?

Kukurydza najlepiej odnajduje się w glebach próchnicznych, o głębokim profilu glebowym, a ma na to wpływ system korzeniowy tej rośliny, który potrafi osiągać nawet 2 metry głębokości.  Ziarna kukurydzy najlepiej przyjmują się na stanowisku po zimowej głębokiej orce , ponieważ wiosenne orki dobre są dla nich tylko wtedy, gdy lato charakteryzuje się dużą ilością opadów. Warto pamiętać, że każda hodowla ma w swojej ofercie odmiany dopasowane do różnych stanowisk.

Powrót na górę