Co dają olejki zapachowe?

Olejki zapachowe od lat są stosowane w aromaterapii jako pomoc w leczeniu różnych dolegliwości. Jednym z pierwszych zapachów, który został poznany już w starożytności, jest eukaliptus. Już wtedy poznano jego pozytywny wpływ na drogi oddechowe, a także działanie przeciwbólowe na schorzenia mięśni. Olejki dobrze się sprawdzają jako odświeżacz powietrza, możesz stosować je zamiennie z płynem do płukania prania, wystarczy kilka kropel, aby ubrania po wyjęciu z pralki miały ładny zapach. Jakie właściwości mają olejki zapachowe?

Olejki zapachowe – w jaki sposób się je uzyskuje?

Naturalne olejki zapachowe są lotnymi substancjami pozyskiwanymi z różnych części roślin, kłączy, kwiatów, liści, łodyg i korzeni. Uzyskiwane są ze świeżych bądź suszonych roślin przy pomocy destylacji z parą wodną albo w wyniku tłoczenia, np. olejki pomarańczowe. W celach przemysłowych stosowane jest wyodrębnianie substancji lotnych rozpuszczalnikami organicznymi. Skład jednego olejku to mieszanina różnych związków, od kilkudziesięciu do kilkuset. Takie zróżnicowanie składu wpływa na możliwość ich szerokiego zastosowania i wykorzystania.

Jeśli nie wiesz jak stosować olejki zapachowe, to wiadomo, że można je stosować tylko zewnętrznie. Używane są bezpośrednio na skórę w postaci kremów i maści, czy też jako dodatek do kąpieli, poza tym stosowane są jeszcze do różnego rodzaju inhalatorów, oraz w ramach aromaterapii. Terapia olejkami zapachowymi polega na wykorzystywaniu ich właściwości w pomocniczym leczeniu różnych dolegliwości. Olejki zapachowe, głównie pozyskane z roślin egzotycznych mogą uczulać, dlatego przed zastosowaniem możesz wykonać próbę uczuleniową. Polega ona na tym, że zostawia się kilka kropli w zgięciu łokcia na 24 godziny, a następnie sprawdza, czy skóra w tym miejscu nie została podrażniona.

Sposób działania olejków zapachowych

Na pewno zadajesz sobie pytanie, olejki zapachowe, na co są skuteczne? Wykazują one działanie:

– antyseptyczne, olejek rozmarynowy, bazyliowy, lawendowy,

– przeciwzapalne, olejek eukaliptusowy, szałwiowy, goździkowy, tymiankowy,

– antystresowe i uspokajające, olejek lawendowy, melisowy, rozmarynowy, sosnowy, geraniowy,

– poprawiające koncentrację, eukaliptusowy, rozmarynowy, miętowy, cytrynowy.

Znane jest również ich działanie antyoksydacyjne, niektóre olejki zapachowe osłaniają składniki preparatów odmładzających przed procesem utleniania. Dodawane są w bardzo małych ilościach, właściwości antyoksydacyjne wykazują np. olejki: geraniowy, lawendowy, melisowy i miętowy.

W jaki sposób używać olejków zapachowych?

Wiele osób zastanawia się: jak stosować olejki zapachowe? Idealnym sposobem może być zastosowanie kąpieli aromaterapeutycznej z dodatkiem kilku kropel olejku zapachowego. Znaną metodą na przeziębienie i zatkanie górnych dróg oddechowych jest wykonanie inhalacji z dodatkiem kilku kropel, np. olejku sosnowego. Inhalację trzeba stosować około 15 minut. Zastosowanie odpowiednich olejków o działaniu relaksującym z olejami roślinnymi do masażu ciała ma działanie pielęgnacyjne i poprawiające stan całego organizmu. Dobroczynne właściwości olejków zapachowych możesz wykorzystać, dodając kilka kropel do szklanki z wodą, a następnie małymi porcjami wylewając na kamienie pieca w saunie. Duża ilość gorącej pary pomaga pozbyć się wirusów i bakterii z dróg oddechowych. Znakomitą metodą nie tylko na nawilżenie, ale również na uzyskanie pięknego zapachu w całym pomieszczeniu, jest dodanie kilku kropel ulubionego olejku do kominka zapachowego, lub do małego pojemnika z wodą. Olejki zapachowe powodują nie tylko miły aromat, ale działają również dezynfekująco na powietrze, którym oddychamy. Alternatywą dla kominków mogą być potpourri wykonane z suszonych kwiatów, liści i owoców, które nasyca się odpowiednim stężeniem olejków zapachowych. W zależności od tego, jakiej wielkości jest pomieszczenie, możesz użyć 10 – 20 kropli substancji zapachowej. Potpourri utrzymuje bardzo długo zapach we wnętrzu, nawet kilka dni.

Powrót na górę