Jak dbać o włosy? Praktyczne porady

Gęste, lśniące i mocne – która kobieta nie marzy o takich włosach? Osiągnięcie tych efektów jest możliwe, a nawet nie jest specjalnie trudne. Wystarczy odpowiednio przyłożyć się do ich pielęgnacji oraz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Co więc robić, żeby cieszyć się piękną fryzurą?

Jak prawidłowo dbać o włosy – zasady

Na wygląd włosów wpływa przede wszystkim sposób ich pielęgnacji oraz stylizacji. Należy też obchodzić się z nimi odpowiednio delikatnie, do uszkodzeń kosmyków może bowiem dojść nawet podczas tak codziennych czynności jak rozczesywanie. Jak dbać o włosy, żeby zapobiec ich zniszczeniu?

– rozczesywanie włosów należy zawsze rozpoczynać od końcówek, nie należy ich szarpać i starać się robić to delikatnie

– po umyciu włosów, lepiej odcisnąć je w ręcznik, zamiast wycierać

– kiedy tylko to możliwe, warto pozwalać włosom schnąć naturalnie, opcjonalnie używać chłodnego strumienia suszarki

– unikać prostownicy i lokówki oraz wszelkich urządzeń, które narażają kosmyki na działanie wysokich temperatur

– zrezygnować z kosmetyków silnie chemicznych, postawić na naturalną pielęgnację.

Część z tych zasad (jak choćby unikanie prostownicy) może być dość trudne do zrealizowania. Stosunkowo prosty będzie zaś ostatni z nich. Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów można znaleźć np. w sklepie agwiol-natural.pl. Są tam najbardziej znane i skuteczne produkty, który pozwolą szybko poprawić wygląd włosów.

Kosmetyki, w które warto się zaopatrzyć

Jak pielęgnować włosy przy użyciu naturalnych kosmetyków? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie powinny się w nich znajdować detergenty anionowe (słynne SLS i SLES), ftalany, parabeny oraz zbyt duże ilości alkoholu. Wszystkie powyższe substancje najczęściej można spotkać w szamponach – oczyszczają włosy, ale jednocześnie mogą je przesuszać oraz powodować ich osłabienie. Przyczyniają się również do problemów ze skórą głowy, a w skrajnych sytuacjach prowadzą do rozwoju różnego rodzaju dermatoz. W odżywkach do włosów lepiej zaś unikać silikonów. Są to substancje, które pozornie poprawiają wygląd kosmyków – oblepiają je, przez co włosy są gładsze w dotyku i bardziej lśniące. Na dłuższą metę, przynoszą jednak więcej szkody niż pożytku – osłabiają strukturę włosów, powodując ich szorstkość oraz sprawiając, że stają się kruche i łamliwe. Ekologiczne kosmetyki do pielęgnacji włosów, które można znaleźć w sklepie agwiol-natural.pl są pozbawione wyżej wymienionych substancji. Zawierają z kolei naturalne ekstrakty i roślinne wyciągi, które delikatnie myją włosy (w przypadku szamponów i mydeł) oraz intensywnie nawilżają oraz pielęgnują (odżywki i maski). W jaki sposób ich używać?

– na co dzień należy używać delikatnych szamponów bez SLS i SLES, zaś raz w tygodniu warto zastosować szampon z silniejszym detergentem, który dokładnie usunie nagromadzone zanieczyszczenia

– w trakcie mycia, najlepiej masować tylko skórę głowy, końce włosów nie potrzebują silnego tarcia, wystarczy jeśli będą pokryte pianą

– dobrze byłoby zaopatrzyć się w peeling do skóry głowy, który należy stosować raz w tygodniu w celu jej oczyszczenia oraz pobudzenia cebulek do wzrostu

– odżywka naturalna nie powinna zawierać silikonów, ale roślinne oleje, emolienty i proteiny, najlepiej, żeby była dostosowana do rodzaju oraz potrzeb włosów

– raz w tygodniu na włosy trzeba nałożyć odżywczą maskę (trzymać ją na włosach przez co najmniej pół godziny), która zregeneruje i odżywi kosmyki.

Zniszczone włosy – jak je zregenerować

Stosowanie silnych chemicznie preparatów, koloryzacja i stylizacja mogą spowodować zniszczenie włosów. Jak więc dbać o włosy zniszczone i czy można je zregenerować? Oczywiście, tutaj także sprawdzą się naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Warto tylko zaopatrzyć się w intensywnie odżywiające preparaty. Do swojej rutyny pielęgnacyjnej można włączyć np. olejowanie. To zabieg kosmetyczny, który polega na nakładaniu na włosy niewielkiej ilości odpowiednio dobranego olejku (najlepiej dostosowanego do kondycji i rodzaju włosów), pozostawieniu go na całą noc lub kilka godzin oraz spłukaniu. Można do tego używać gotowych mieszanek olejków, które nie tylko zregenerują kosmyki, ale też pobudzą ich wzrost. Trzeba tylko pamiętać, że zmycie takiego tłustego oleju samym szamponem może być dość trudne. I dlatego, lepiej użyć do tego… odżywki. Należy zaaplikować ją na wilgotne kosmyki, wmasować i poczekać kilka minut, a następnie umyć włosy szamponem. A jak dbać o zniszczone włosy podczas ich koloryzacji? Idealnie byłoby zrezygnować z niej na jakiś czas. Jeśli nie jest to możliwe – można zdecydować się na koloryzację naturalną, używając do tego np. henny. Stosowanie takich ekologicznych preparatów przyniesie wiele korzyści dla zdrowia oraz wyglądu.

Powrót na górę