Jak zrobić deszczomierz samodzielnie?

Każdy z nas powinien wiedzieć, jak zbudować deszczomierz. Uczniowie w szkołach często muszą prowadzić dzienniczki pogody, a w tym celu przydaje się deszczomierz. Zbudowanie tego sprzętu jest bardzo łatwe, dlatego każdy sobie z tym poradzi. Od tej pory dokładnie określimy wielkość dobowych opadów w naszym miejscu zamieszkania. Jak wykonać deszczomierz? O czym warto pamiętać? Jak zbudować deszczomierz solidny i efektywny? O czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do zadania?

Czym jest deszczomierz?

Najprościej mówiąc, jest to urządzenie, które służy do określania ilości deszczu, który spadł w danym czasie. Raczej nie służy do prognozowania opadów, lecz do określania faktycznego stanu ilości deszczu. Co ciekawe, ten przyrząd jest też nazywany pluwiometrem lub ombrometrem. Wiele osób wskazuje, że to najstarszy przyrząd pomiarowy, wykorzystywany w meteorologii.

Deszczomierz z powodzeniem pozwoli nam uzyskać wiedzę na temat ilości opadów atmosferycznych. Może posłużyć uczniom, ogrodnikom, sadownikom i rolnikom. Ta wiedza jest przydatna podczas podejmowania decyzji o kolejnych pracach. Nie zapominajmy o tym, że z deszczomierzy korzystają nawet uczniowie, gdyż dokonywanie pomiaru opadów deszczu jest elementem nauki. Muszą oni nauczyć się, jak zrobić deszczomierz sprawnie i szybko. Gotowe urządzenia kosztują kilkanaście złotych. Sprzęt jest wyposażony w suwak i dodatkową skalę, przez co cena wzrasta. Dokładne są modele masowe i impulsowe. Na szczęście najprostsze deszczomierze wykonamy samodzielnie, bez konieczności zakupu.

Jak zrobić deszczomierz?

Jak wykonać deszczomierz z plastikowej butelki? To zadanie jest bardzo łatwe. Przyda nam się:

  • plastikowa butelka z płaskim dnem
  • ciężarek, np. kamień,
  • marker,
  • nożyczki,
  • strzykawka z miarką.

Pierwszy krok to odcięcie górnej części butelki. Obracamy ją wlotem do dołu i wkładamy do pozostałej części butelki, aby powstał lejek. Przed tym powinniśmy umieścić na dole kamień, który ma za zadanie odciążyć butelkę i ochronić ją przed wiatrem. Takie urządzenie jest gotowe do zbierania deszczowej wody. Aby spełniało swoje funkcje, musimy na ściance butelki stworzyć odpowiednią podziałkę. Najłatwiej jest zastosować marker i strzykawkę z miarką. Do butelki z kamieniem wlewamy wodę w jednakowych ilościach, przykładowo po 100 ml.

Po dolaniu każdej porcji wody oznaczamy markerem jej poziom na butelce. Dzięki temu powstanie podziałka z jednostką podziału 100 ml. To spore ułatwienie dla użytkownika, który może dokładnie określić ilość zebranej wody deszczowej. Obliczenie wielkości opadu w litrach na metr kwadratowy wymaga też ustalenia powierzchni, na jakiej dokonuje się pomiaru i zastosowanie przelicznika. Pamiętajmy o tym, że wielkość opadów najczęściej jest podawana w litrach na metr kwadratowy.

Niezawodny deszczomierz

Wiemy już, jak zbudować niezawodny deszczomierz. Jeśli dziecko potrzebuje urządzenia do szkoły, najlepiej jest wykonywać pomiary zgodne z zaleceniami nauczyciela. Użytkowane deszczomierze przez uczniów zazwyczaj są wykonywane z dużych butelek z płaskim dnem, o prostych ściankach. Skalę na ściance butelki możemy narysować markerem. Innym rozwiązaniem jest przytwierdzenie do butelki linijki tak, aby 0 na linijce znajdowało się na spodzie zbiornika. Sprzęt jest umieszczany w odsłoniętym miejscu, dlatego warto go obciążyć. To zmniejszy ryzyko przewrócenia deszczomierza przez wiatr. Możemy również przymocować butelkę do patyka, który wbijemy głęboko w ziemię. Dzienniczek pogody może być prowadzony dokładnie przez ucznia za pomocą regularnego odczytywania wskazań narzędzia do mierzenia ilości deszczu.

Jak zbudować deszczomierz? To zadanie jest bardzo łatwe. Nawet dziecko poradzi sobie z samodzielnym stworzeniem urządzenia. Wystarczy sięgnąć po butelkę plastikową, kamień, nożyczki, piska i strzykawkę z miarką. Jeśli dziecko ma trudności w stworzeniu deszczomierza, powinno skorzystać z pomocy dorosłej osoby. Dzięki temu uzyska precyzyjne pomiary, które będą wykonane odpowiednio w dzienniczku pogody.

Powrót na górę