Jakie łóżko do sypialni wybrać? Praktyczne porady

Jakie łóżko do sypialni wybrać? Praktyczne porady

Łóżko jest niezwykle ważnym elementem sypialni, właściwie najważniejszym. Wybierając łóżko warto zwrócić uwagę na jego design nie zapominając o najważniejszej funkcji, jaką ma pełnić. Musi być wygodne i dbać o kręgosłup. Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Jak wybrać rozmiar i czym się kierować podczas wyboru łóżka?

Jakie łóżko do sypialni dla dwojga?

Wybierając łóżko koniecznie trzeba sprawdzić, ile miejsca jest w pokoju. Jest to najważniejszy aspekt. Wiedząc, jak duże możemy kupić wtedy można zaszaleć z wyborem odpowiedniego designu. Najczęściej spotykane łóżko sypialniane 180 × 200 cm jest niezwykle optymalne, jednak nie w każdej sypialni jest tyle miejsca, wtedy rozsądnym wyborem jest takie z powierzchnią spania 160 × 200 cm na nawet 140 × 200 cm, jeśli sypialnia jest niezwykle mała. Łóżko kontynentalne 160 × 200 jest najpopularniejszym wyborem w ostatnich latach. Taka szerokość daje swobodę snu dla dwóch osób, a często mieści się jeszcze stolik nocny lub spora komoda i szafa. Gabaryty łóżka mają ogromne znaczenie, ponieważ osoby bardzo wysokie nie będą dobrze spać na łóżku dwumetrowym. Wtedy należy zainwestować w dłuższy materac, by stopy nie wystawały poza niego. Im większe łóżko, tym więcej miejsca do spania i większy komfort snu.

Jakie łóżko wybrać do sypialni, by nie przytłoczyło pokoju?

Sypialnia jest często miejscem do przechowywania różnych przedmiotów użytku domowego. W małym mieszkaniu świetnie sprawdzi się łóżko z szufladami, w których można umieścić rzadziej używane rzeczy, które nie muszą znajdować się na półkach. Łóżko może mieć także funkcję podnoszenia materaca, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń do przechowywania pościeli, poduszek lub innych sezonowych dekoracji. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko do małych przestrzeni, ponieważ mieszkając długo w jednym miejscu kolekcjonujemy różne przedmioty. Powierzchnia spania nie powinna zajmować całej przestrzeni w pokoju. Choć to najważniejszy element warto zorganizować trochę przestrzeni na przebieranie się, szczególnie gdy sypialnia pełni funkcję także garderoby.

Jakie łóżko kupić do sypialni – tapicerowane czy drewniane?

Wszystko zależy od gustu oraz stylu, w jakim jest zaaranżowana przestrzeń. Styl glamour charakteryzuje się miękkimi obiciami, w których można zauważyć drobne kryształy, czyli elegancko i z przepychem. Do takich wnętrz świetnie pasują łóżka tapicerowane. Styl vintage oraz rustykalny to połączenie natury z minimalizmem, tu świetnie będzie pasowało drewniane wezgłowie łóżka. Kolor drewna piękne prezentuje się z ciepłymi kolorami na ścianach sypialni. Wiedząc, jaki chcemy styl, będzie jasne, jakie łóżko do sypialni wybrać. Oprócz stylu warto też wziąć pod uwagę funkcjonalność wezgłowia. Jeśli lubimy przesiadywać w łóżku, czytać tu książki lub oglądać seriale, na pewno lepszym pomysłem będzie model tapicerowany, o który można się oprzeć plecami zagłębiając się w lekturze. Jeśli zależy nam na surowości wnętrza drewniane wezgłowie będzie pięknie się prezentować. Na drewnie można położyć drobne akcesoria takie jak słuchawki lub bidon z wodą. Jest to świetne rozwiązanie do mniejszych sypialni, w których nie ma miejsca na stolik nocny.

Materac jako nieodłączna część łóżka

Wybierając najważniejszy punkt sypialni, czyli łóżko nie można zapominać o odpowiednim materacu. Musi on być dopasowany do wielkości łóżka, ale też do potrzeb domowników. Materac może być wykonany z lateksu, pianki lub sprężyn. Najpopularniejsze materace doskonale podtrzymują kręgosłup. Muszą być dopasowane do wagi i rozmiarów ciała. Szukając materaca trzeba określić swoje wymagania, ponieważ na rynku jest wiele możliwości, na przykład są różne strefy twardości, które podtrzymują odpowiednie partie ciała dbając o kręgosłup. Twarde materace, określane znakiem H4 najlepiej sprawdzą się dla osób cięższych, a osoby o małej wadze w tym dzieci najlepiej będą spać na materacach H1.

Wybór łóżka do sypialni jest ważną sprawą, oprócz odpowiednich gabarytów trzeba pamiętać także o designie i funkcjonalności. Sypialnie służy nie tylko do spania i o tym aspekcie także należy pamiętać wybierając wielkość łóżka.

 

Powrót na górę