Kto robi protezy zębowe?

Braki zębowe to nie tylko defekt natury kosmetycznej. Utrata zęba – zarówno u osoby młodej, jak i starszej – może wywierać negatywny wpływ na stan całej jamy ustnej. Nie należy bagatelizować tego problemu i skorzystać z dostępnych obecnie rozwiązań. Protezy mogą nie tylko sprawić, że uśmiech będzie wyglądał korzystniej, lecz także korzystnie wpłynąć na kondycję pozostałych zębów. Kiedy warto rozważyć protezę? Kto robi protezy zębowe?

Kto robi protezy zębowe?

Protezy zębowe wykonywane są przez technika dentystycznego – inaczej nazywanego protetykiem – na zlecenie stomatologa. Zawód ten wykonywany jest przez absolwenta szkoły średniej lub zawodowej, który z pozytywnym wynikiem zaliczył egzamin po pięciu semestrach nauki. Zadaniem protetyka jest wykonywanie protez zębowych i aparatów ortodontycznych.

 

Swoją pracę wykonuje bazując na zdjęciach rentgenowskich oraz wycisków, które zostały wykonane w gabinecie stomatologicznym. Technik może również zajmować się tworzeniem uzupełnień protetycznych, a także twarzowo-szczękowych. Jest to osoba, która powinna posiadać kwalifikacje do obsługi zaawansowanych technologicznie urządzeń. Protezy zębowe kto robi dobre jakościowo produkty? Przede wszystkim technicy dentystyczni, którzy specjalizują się konkretnie w wykonywaniu protez. 

Protezy zębowe – rodzaje

Jak się robi protezy zębowe? W dużej mierze zależy to od rodzaju wybranej protezy. Podstawowy podział to uzupełnienia stałe oraz ruchome. Obecnie stomatolodzy coraz częściej polecają swoim pacjentom protezy stałe. Zaliczają się do nich licówki, implanty, mosty zębowe, korony oraz wkłady koronowo-korzeniowe. Jest to rozwiązanie o tyle wygodniejsze dla pacjenta, że nie musi on na co dzień przejmować się stanem swojego uzębienia. Komfort jego funkcjonowania jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku stosowania protezy ruchomej. 

Dostępne na rynku protezy wykonywane są z różnorodnych materiałów. Najczęściej można spotkać produkty porcelanowe, ceramiczne, akrylowe lub z włókna szklanego. Zasadniczą różnicą dla klienta jest przede wszystkim różnica w cenie tych tworzyw. Jednak ostateczny wybór protezy należy pozostawić swojemu lekarzowi dentyście.

Kiedy wybrać się na konsultację protetyczną? 

Pacjent tak naprawdę nie spotyka bezpośrednio protetyka wykonującego jego protezę. Jego zadaniem jest wizyta u dentysty. To lekarz jest odpowiedzialny za zlecenie wytworzenia protezy. W celu zakupu protezy należy udać się do gabinetu stomatologicznego w przypadku jakichkolwiek braków zębowych w jamie ustnej. Na pierwszym spotkaniu dentysta pobiera wycisk oraz wykonuje zdjęcia. Następnie pacjent przychodzi na przymiarkę i dopiero podczas kolejnej wizyty proteza zostaje oddana do użytku. 

Protetyk Gliwice – jakiego specjalistę wybrać? Jest to decyzja, za którą jest odpowiedzialny dentysta. Z reguły większość gabinetów podejmuje stałą współpracę z konkretnym technikiem dentystycznym. Zazwyczaj wybierani są specjaliści posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w wykonywaniu różnorodnych protez zębowych. 

Powrót na górę