Dziecko jest chłonną gąbką, niezapisaną kartą, nieskończoną liczbą ukrytego potencjału, który możemy odkrywać. Wzrost w jego wypadku to nie tylko zmiany fizyczne, to również nauka obejmująca poznawanie zasad otaczającego świata. Bodźce powodują tworzenie się nowych połączeń nerwowych, oryginalnych i kształtujących się przez całe życie. Dlatego tak ważne jest, by młody umysł karmił się smakowitymi kąskami wiedzy, gdyż bardzo łatwo zwieść go na manowce zbyt „małowartościowym” pokarmem. W jaki sposób uczy się umysł dziecka? Poprzez zabawę, rzecz jasna. Większość ssaków właśnie tak tworzy swój zestaw zachowań. Jedną z form zabawy są gry. Ukierunkowane w pewnym celu działanie, podlegające z góry określonym zasadom. Najbardziej stymulującymi młody mózg są gry logiczne dla dzieci. Jakie są możliwości wyboru takich zabawek? Co najważniejsze, które z nich są najlepsze?
Od jakiego wieku gry logiczne dla dzieci?
Większość gier ma określony przedział wiekowy. Może się wydawać, że taki trzylatek posiada umysł zbyt mało rozwinięty na skomplikowane zagadnienia logiki. Nieprawda! Przecież już mniejsze dzieci budują wieże z klocków, nie wspominając o dopasowywaniu ich do otworów w pudełku. Te dwa przykłady wymagają przecież podstaw logicznego myślenia. Gry logiczne dla dzieci w tym wieku nie mogą mocno odbiegać poziomem trudności od tego typu zadań. Różnicą będzie potrzeba kierowania się pewnymi określonymi zasadami, układaniem łamigłówki. Istnieją nawet gry, których najniższym przedziałem wiekowym jest roczek! Kwestią pozostaje raczej odpowiednie dobranie poziomu trudności do dziecka. Kiedy stopień skomplikowania będzie wzrastał, dojdą też nowe elementy rozgrywki.
Gry logiczne dla dzieci – rodzaje
Ilość tego typu zabawek jest dosyć zróżnicowana. Po raz kolejny zależy bowiem od wieku dziecka. Najmłodsi mają do dyspozycji ciekawe łamigłówki pokroju układania klocków w odpowiedni sposób. Ciekawą formą gry logicznej dla trzylatków są plansze z potrzebą budowania drogi dla protagonisty, omijając przy tym jego antagonistę. Wiele tego typu zabaw posiada też elementy pamięciowe, np. zapamiętywanie ułożenia zwierzątek do odwzorowania. Gry logiczne dla dzieci tego typu posiadają jednak kilka minusów. Po pierwsze, ilość łamigłówek bywa ograniczona. Sprytny maluch może z czasem zapamiętać schematy ułożenia klocków, czy podpowiedzi z książeczki. Drugim mankamentem jest fakt, że gry te są raczej jednoosobowe. Na początku to nie problem, z czasem jednak dziecko powinno uczyć się interakcji.
Starsze szkraby preferują właśnie gry kooperacyjne. To doskonały element ich rozwoju, przygotowuje bowiem do pracy w grupach. Wielu specjalistów podkreśla, że wspólne spędzanie czasu rozwija dziecko. Wzmacnia więzi z rodzicem i uczy zachowań socjalnych. Gry tego typu podzielić można na kooperacyjne i rywalizacyjne. Te drugie uczą dziecko przegrywać, to bardzo ważna życiowa lekcja. Gry logiczne dla dzieci nieco większych są więc bardziej zróżnicowane. Do ich grona zaliczyć można prawdziwe klasyki, przy których bawić się będzie cała rodzina. Im zaś dziecko starsze, tym więcej form przyjmie tego typu zabawa.
Najlepsze gry logiczne dla dzieci
Pytanie o najlepsze gry tego typu nie znajdzie odpowiedzi w konkretnym zestawieniu. Kwestią jest tu raczej indywidualny dobór zabawki do dziecka. Gra logiczna ma stanowić pewne wyzwanie, budzić chęć powrotu do zabawy. To największa zaleta gier, nie zostaną one szybko rzucone w kąt i zapomniane. Niemniej, musisz też zwracać uwagę na wykonanie. Wiele tego typu zabawek starszej generacji jest dosyć kiepsko wykonanych. Gry logiczne dla dzieci, szczególnie tych mniejszych, mają tendencje do rozpadania się po pierwszym użyciu. Nie ma więc co oszczędzać, jakość wykonania będzie tu miała bowiem znaczenie. Dobrze jest też wybierać takie modele, które pozwalają na wejście z dzieckiem w interakcję. Podpowiedź bądź aktywna gra z pewnością wzmocnią wasze więzi. To jest właśnie drugi największy plus gier logicznych dla maluchów. Prócz nauki poprzez zabawę pozwalają spędzać razem czas. Czas, który tak często kradną szklane ekrany smartfonów.