Opakowanie na wynos – jaki VAT?

Opakowanie na wynos – jaki VAT?

O nowych obowiązkach związanych z pobieraniem opłat za opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych mówiono bardzo głośno pod koniec 2023 i na początku 2024 roku. Podatnicy byli zmuszeni dostosować się do nowych regulacji, które włączyły do krajowego prawa unijną dyrektywę SUP, mającą na celu zredukowanie obecności jednorazowych produktów plastikowych na rynku.

Jednak, mimo że VAT na opakowania jednorazowe wprowadzono już na początku 2024 roku, wiele osób nadal nie wie, co dokładnie oznaczają zmiany w podatkach.

Opakowania na wynos – stawka VAT

Od 1 stycznia 2024 roku sklepy detaliczne, hurtownie i lokale gastronomiczne, które sprzedają jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych w formie opakowań na żywność czy napoje, są zobowiązane do naliczania opłat od klientów kupujących te produkty.

Taka sytuacja dotyczy zarówno klientów nabywających żywność lub napoje w jednorazowych opakowaniach, jak i tych, którzy kupują same pojemniki.

Opłaty obejmują:

  • kubki na napoje, łącznie z ich pokrywkami i wieczkami;
  • pojemniki na fast food oraz inne gotowe do spożycia posiłki, z wyłączeniem naczyń na napoje, talerzy oraz opakowań i owijek zawierających żywność;
  • opakowania, takie jak pudełka z pokrywką lub bez, używane do przechowywania żywności, która jest:
    – przeznaczone do natychmiastowego spożycia na miejscu lub na wynos;

– zazwyczaj konsumowana bezpośrednio z pojemnika;
– gotowa do jedzenia bez dodatkowego przygotowywania, gotowania czy podgrzewania.

Opłata plastikowa ma stałą kwotę, która wynosi 20 groszy za kubek i 25 groszy za opakowanie na posiłek. Trzeba pamiętać, że przepisy te dotyczą wyłącznie jednorazowych pudełek, wykonanych z tworzyw sztucznych.

VAT na opakowania jednorazowe – problemy podatników

Problem z opłatą plastikową polega na właściwym rejestrowaniu zarówno sprzedaży produktów, jak i samej opłaty. Dzieje się tak, ponieważ nie będzie ona naliczana przy każdej transakcji.

Przedsiębiorcy muszą zadbać o prawidłowe rejestrowanie towarów na kasie fiskalnej, uwzględniając dodatkową opłatę lub jej brak, w zależności od rodzaju opakowania używanego do sprzedawanej żywności bądź napoju.

Kolejnym problemem jest określenie, które produkty są gotowe do spożycia bez dalszej obróbki. Opłata plastikowa dotyczy jedynie tych gotowych do jedzenia. Jednak w sklepach różnica między gotowym produktem a półproduktem bywa niejasna, np. owoce w plastikowych opakowaniach można jeść od razu lub użyć do przygotowania koktajlu.

Jak rozliczać VAT na opakowania jednorazowe?

Ministerstwo Finansów uznało, że opłata SUP powinna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania VAT dla produktów w jednorazowych opakowaniach i musi być rejestrowana na kasie fiskalnej razem z ceną towaru.

Jednak pojawiły się pytania dotyczące rozliczenia VAT, gdy przedsiębiorca sprzedaje jednorazowe opakowanie osobno, aby klient mógł zapakować niedojedzony posiłek. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że jeśli zostaje ono sprzedane oddzielnie, to taka sytuacja jest traktowana jako osobna dostawa, opodatkowana VAT-em w wysokości 23%.

Resort zaznaczył jednak, że nie dochodzi do oddzielnej dostawy, jeśli klient lokalu zabiera resztę posiłku w jednorazowym opakowaniu otrzymanym w ramach usługi restauracyjnej.

Czy opłata za opakowania jednorazowe wywiera skutki w podatku dochodowym?

Według Ministerstwa Finansów pobrana opłata nie jest przychodem ani kosztem uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywać ją na specjalne konto bankowe, prowadzone przez marszałka województwa odpowiedniego dla miejsca pobrania, do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym opłata została ściągnięta.

Należy zaznaczyć, że przepisy ustawy PIT i CIT nie zawierają konkretnych regulacji, które pozwalałyby traktować pobraną oraz odprowadzoną opłatę jako przychód lub koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych.

Jak obliczyć wysokość VAT za opakowanie?

Wśród podatników często pojawia się pytanie o kwotę podatku opakowania na wynos. Jaki VAT należy naliczyć?

Otóż można w prosty sposób obliczyć kwotę podatku za dostarczone towary lub świadczone usługi, które podlegają danej stawce, korzystając z następującego wzoru:

KP = (WB × SP)/(100 + SP).

Oto co oznaczają poszczególne pozycje we wzorze:

  • KP – kwota podatku;
  • WB – wartość dostarczonych produktów lub wykonanych usług objętych stawką podatku, wliczając kwotę podatku (wartość sprzedaży brutto);
  • SP – stawka podatku.

Na przykład, jeśli cena opakowania wraz z opłatą wynosi 1 zł (wartość brutto), a stawka VAT to 23%, to kwota VAT osiągnie 0,19 zł.

Papierowe opakowania na wynos – KIEL-PAK

Wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą zastąpić plastikowe pojemniki na wynos papierowymi, zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty. Od lat specjalizujemy się w produkcji opakowań z papieru, przeznaczonych do pakowania żywności.

Zapewniamy wysoką jakość, konkurencyjne ceny i profesjonalną obsługę. Ponadto gwarantujemy, że wszystkie nasze opakowania posiadają odpowiednie certyfikaty oraz są produkowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości.

Powrót na górę