Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że półkotapczany lata swojej świetności mają już dawno za sobą. Dzisiaj triumfalnie wracają do łask i coraz częściej stają się elementem wyposażenia nie tylko pokoi dziecięcych i młodzieżowych, ale również sypialni, a nawet salonów.
Typowy półkotapczan z czasów PRL-u kojarzy nam się z wątpliwej urody meblem, wykorzystywanym najczęściej w niewielkich rozmiarów pokojach dziecięcych. Zapewniał nie tylko miejsce do spania oraz do przechowywania ubrań, książek i wszelkich drobiazgów, ale często również przestrzeń do odrabiania lekcji. Część półkotapczanów wyposażona była bowiem w dodatkowy blat, który po rozłożeniu służył jako biurko. Nowoczesny półkotapczan w niczym nie przypomina tamtego sprzed kilkudziesięciu lat. W niczym poza oczywiście, jego podstawową funkcją użytkową, czyli zapewnieniem miejsca do spania.
Półkotapczan – idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń
Decyzja o zakupie półkotapczanu wiąże się zazwyczaj z brakiem odpowiedniej przestrzeni dla tradycyjnych łóżek. Niewielkich rozmiarów pokój dziecięcy, nieduża kawalerka – to miejsce, gdzie idealnie sprawdzi się łóżko chowane w szafie. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć komfortowe miejsce do snu, nie zajmując przestrzeni przeznaczonej do zabawy czy innych aktywności. Dzisiejsze półkotapczany, oprócz tradycyjnej wersji poziomej, produkowane są również w wersji pionowej, jak np. półkotapczan Bed Concept. Dzięki temu bez problemu można znaleźć optymalne rozwiązanie do każdego pomieszczenia, nawet o nietypowym układzie.
Nie tylko dla dzieci
Łóżko w zabudowie przez wiele lat było rozwiązaniem dedykowanym przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Dzisiaj się to zmieniło, a producenci prześcigają się w rozwiązaniach dostosowanych do potrzeb dorosłych użytkowników – od designu, odbiegającego znacznie od stylistyki mebli dziecięcych, po rozmiar powierzchni spania. Bez problemu można znaleźć nawet półkotapczan dwuosobowy 160×200, co sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie do niewielkiej sypialni, a także świetny pomysł na zapewnienie dodatkowego miejsca do spania dla gości. Warto zaznaczyć, że kompaktowość wcale nie wiąże się z pogorszeniem jakości snu, a wręcz przeciwnie – dzisiejsze półkotapczany to gwarancja komfortu i wygody.
Optymalny komfort snu
Producenci półkotapczanów coraz częściej rezygnują z materaców wbudowanych na stałe w bryłę mebla na rzecz stelaży podobnych do tych, które stosuje się w tradycyjnych łóżkach. Umożliwia to dobór materaca odpowiadającego indywidualnym upodobaniom – zarówno pod względem jego grubości i twardości, jak i użytych materiałów. Pozwala to na dobór takiego rozwiązania, które zapewni użytkownikowi maksymalny komfort snu. Przekłada się to również na żywotność mebla – w sytuacji, gdy materac, który jest najbardziej narażonym na zużycie elementem półkotapczanu, nie będzie nadawał się już do użytku, wystarczy go po prostu wymienić, ograniczając do minimum ponoszone koszty.
Wygoda użytkowania
Decyzji o wyborze łóżka składanego na ścianę towarzyszą często obawy o wygodę takiego rozwiązania, m.in. o łatwość rozkładania i miejsce do przechowywania kołder i poduszek. Tymczasem stosowane obecnie rozwiązania sprawiają, że półkotapczan jest rozwiązaniem praktycznym i wygodnym. Większość modeli wyposażona jest w podnośniki pneumatyczne, dzięki którym rozkładanie łóżka nie wymaga użycia siły, nie powinno zatem stanowić problemu nawet dla dzieci. Jest to przy tym rozwiązanie całkowicie bezpieczne, gdyż mechanizm zabezpiecza przed niekontrolowanym rozłożeniem się łóżka.
Kwestię przechowywania kołder i poduszek rozwiązują specjalnie zaprojektowane pasy, dzięki którym łóżko składa się razem z pościelą, co pozwala na oszczędność czasu.
Funkcjonalność i kompaktowość to największe zalety współczesnych półkotapczanów. Jeżeli dodamy do tego fakt, że wybór dostępnych modeli – zarówno pod względem rozmiarów, jak i wzornictwa – jest coraz szerszy, staje się one meblami niezwykle uniwersalnymi. Nic dziwnego, że coraz częściej producenci mebli decydują się na poszerzenie swoich linii produktowych właśnie o półkotapczan. Dzięki temu można idealnie dobrać odpowiedni model do pozostałych mebli, stanowiących wyposażenie pokoju, co pozwala stworzyć spójną i estetyczną aranżację wnętrza.