Jak dbać o suchą i wrażliwą skórę?

Jak dbać o suchą i wrażliwą skórę?

Piękna cera pozbawiona wyprysków, suchych miejsc oraz zmarszczek jest marzeniem każdej kobiety. Codzienna pielęgnacja i zdrowa dieta są czynnikami, które bezpośrednio wpływają na jakość naskórka i przyczyniają się do hamowania procesu starzenia komórek. Podstawowymi typami cery są tłusta, mieszana, normalna i sucha. Naskórek ze skłonnością do wysuszania, pojawiania się uczucia ściągnięcia i występowania podrażnień wymaga szczególnej troski przez cały rok. Właściwy poziom nawilżenia, stosowanie maseczek nawilżających do twarzy i dobieranie delikatnych składników w kosmetykach pozwoli na przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania i wyglądu. Jakie są domowe sposoby na suchą cerę?

Charakterystyka skóry suchej – na czym skupić się podczas pielęgnacji?

Zadbana skóra to bardzo ważny element wizerunku człowieka. Zbudowana jest z naskórka, tkanki podskórnej oraz skóry właściwej, a każda z jej warstw spełnia określoną funkcję. Główną jej właściwością jest ochrona narządów wewnętrznych i tkanek przed działaniem czynników fizycznych, mechanicznych oraz chemicznych, dlatego jej właściwa pielęgnacja to podstawa, która pozwala zachować jej działanie.

Cera sucha charakteryzuje się zaburzoną zdolnością wiązania i zatrzymywania wody, czego skutkiem są widoczne spierzchnięcie, szorstkość i zmniejszone napięcie. Skóra taka jest mało elastyczna, na jej powierzchni widoczne są zmarszczki oraz złuszczanie się. Dodatkowo, charakteryzuje ją cienki, prześwitujący naskórek, brak błyszczenia się oraz nieustanne uczucie ściągnięcia – to podstawowe bolączki posiadaczy cery suchej. Pielęgnacja powinna opierać się na dostarczaniu jej nawilżających składników aktywnych, które poprawią jej kondycję oraz zwiększą poziom nawilżenia.

Jak dbać o cerę suchą? Kremy nawilżające

Domowym sposobem na cerę suchą jest codzienne aplikowanie na jej powierzchnię wysokiej jakości kremu nawilżającego. Jego formuła powinna być delikatna, aby nie obciążać cienkiego naskórka, ale też odżywcza i nawilżająca, aby zredukować rogowaciejącą warstwę i przywrócić prawidłową budowę bariery hydrolipidowej.

Krem do cery suchej powinien wyróżniać się recepturą, która jest bogata w:

  • lekkie oleje roślinne – na przykład arganowy lub z dzikiej róży, które wspomogą barierę ochronną naskórka, a także ograniczą odparowywanie wody z jej powierzchni,
  • pantenol – to substancja, która wykazuje działanie regenerujące, a także posiada zdolność do silnego wiązania wody w głębokich warstwach skóry,
  • kwas hialuronowy – to składnik, który daje natychmiastowy efekt silnego nawilżenia, dzięki czemu wygładza powierzchnię skóry suchej, a dodatkowo przywraca jej ładny kolor i blask,
  • witamina E – to związek, który doskonale dotlenia komórki naskórka, niweluje działanie wolnych rodników, a dodatkowo przeciwdziała starzeniu się skóry.

Maseczki nawilżające do twarzy – co warto o nich wiedzieć?

Innym domowym sposobem na cerę suchą i jej nawilżenie jest stosowanie maseczek nawilżających do twarzy. Maseczka na suchą cerę jest produktem, który zawiera skoncentrowaną recepturę, dzięki czemu działa natychmiastowo i doskonale radzi sobie z łagodzeniem podrażnionych obszarów twarzy.

Warto wybierać kosmetyki, które bogate są w drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, witaminę E oraz delikatne oleje, które skutecznie pomogą odbudować barierę hydrolipidową naskórka. Maseczki nawilżające do twarzy redukują podrażnienia oraz tworzą powłokę, która zapobiega parowaniu wody. Delikatny film pozwoli uchronić jej powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne czy zanieczyszczenia, które bezpośrednio przyczyniają się do pogorszenia jej kondycji. Maseczki znajdziesz na https://www.loveison.pl/maseczki.

Jak dbać o cerę suchą? Codzienna pielęgnacja, wcieranie kremu nawilżającego oraz regularne aplikowanie maseczek pozwoli przywrócić jej blask, świeży wygląd, a także poprawi jej zdolność do regeneracji. Warto również pamiętać o nakładaniu produktu z filtrem przeciwsłonecznym, który uchroni jej powierzchnię przed dodatkowym przesuszaniem.

Powrót na górę