Jak odnowić stary stolik kawowy?

Odnawianie mebli to nie lada wysiłek, ale niesie wiele korzyści. Umożliwia przywrócenie blasku sprzętom, które lata świetności mają dawno za sobą. Pozwala na zachowanie mebli „z duszą” i wkomponowanie ich we współczesne otoczenie czy nadanie nowego wizerunku przedmiotom o unikatowej formie. Zmiana starego w nowe nie tylko pozwala zaoszczędzić, unikając konieczności inwestowania w zakup wyposażenia wnętrz, ale doskonale wpisuje się w filozofię zero waste. Dobrym elementem do przemiany jest stolik kawowy. Jego metamorfoza odświeży, ale z pewnością nie przytłoczy wnętrza.

 

Skąd wziąć stare stoliki kawowe?

 

Istnieje kilka sposobów na zdobycie takiego mebla. Warto zapisać się do grup zrzeszających osoby pragnące oddać niepotrzebne rzeczy w mediach społecznościowych. Na portalach z lokalnymi ogłoszeniami również można znaleźć prawdziwe perełki, często za darmo lub w niskiej cenie. Kontrowersyjnym, ale cennym źródłem starych mebli są tzw. gabaryty, czyli miejsca, gdzie można wyrzucić duże odpady. Wiele osób pozbywa się przedmiotów, które dla innych stają się wartościowymi znaleziskami.

 

Przygotowanie powierzchni

 

Posiadając odpowiedni mebel, trzeba zadecydować, jak ma finalnie wyglądać. Pozwoli to zaplanować kolejne etapy pracy i uniknąć wykonywania zbędnych czynności. Przechodząc do meritum: jak odnowić stary stolik kawowy? Jeżeli powierzchnia zostanie pomalowana kryjącym kolorem, nie ma konieczności dokładnego czyszczenia drewna. Wystarczy je odtłuścić np. przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, ewentualnie wcześniej lekko przeszlifować drobnym papierem ściernym. Zniweluje to niewielki nierówności i zapewni lepszą przyczepność farby. Jeśli jednak drewno ma odzyskać naturalne wybarwienie, trzeba pozbyć się wszystkich warstw farby, lakierów czy innych środków, które się na nim znajdują. Z pomocą przyjdą narzędzia i środki chemiczne.

 

Jeżeli warstwa przykrywająca powierzchnię mebla jest gruba, można użyć opalarki i metalową szpachelką, na bieżąco ściągać odchodzącą powłokę. Płaskie powierzchnie można oczyścić przy pomocy szlifierki. Praca z nią jest dużo szybsza niż ręczne szlifowanie, ale niestety szlifierka nie wszędzie dotrze. Tam, gdzie sobie nie poradzi, można zastosować chemiczne środki do zdejmowania starych powłok malarskich. Najbardziej oporne zakamarki należy szlifować ręcznie, używając papieru ściernego, zaczynając od najniższej do coraz wyższej gradacji. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu prac trzeba dokładnie przyjrzeć się stolikowi pod kątem obecności szkodników. Jeśli widoczne są małe dziurki i istnieje możliwość, że mamy stolik z lokatorami, należy zatruć je dedykowanymi środkami owadobójczymi. Szpachla do drewna pomoże pozbyć się zbędnych otworów wydrążonych przez szkodniki.

 

Malowanie i wykańczanie stolika kawowego

 

Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni można przystąpić do przyjemniejszych czynności, czyli stylizacji. Kryjący kolor najłatwiej uzyskać używając farby akrylowej. W sklepach budowlanych oraz internetowych dostępne są specjalne farby przeznaczone do malowania mebli. Kolory można wybierać i zestawiać dowolnie z szerokiej palety barw. Po skończonym malowaniu warto stolik zabezpieczyć. Można w tym celu wykorzystać lakier lub wosk. Końcowy wygląd stolika w dużej mierze zależy od wybranego efektu wykończenia. Wybierać można spośród produktów nadających efekt połysku, matu lub satyny. Modne jest łączenie elementów w kolorze naturalnego drewna z elementami pomalowanymi. Stare stoliki kawowe ciekawie wyglądają z nóżkami pomalowanymi np. na czarno i blatem z widocznymi słojami drewna. Zatem jak odnowić stary stolik kawowy, by wydobyć piękno szlachetnego materiału, z którego został zrobiony? W zależności od stanu drewna sprawdzi się olej, lakier, lakierobejca lub wosk. Zaolejowana lub zawoskowana powierzchnia wygląda najbardziej naturalnie, jest jednak mało trwała. Lakierobejca pozwoli zakamuflować niedoskonałości lub nierównomierne wybarwienie drewna. Własnoręcznie odnowiony mebel to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale również powód do dumy.

Powrót na górę