Kolory rolet – jak dobrać do pomieszczenia?

Kolory rolet – jak dobrać do pomieszczenia?

Rolety, to przydatne i praktyczne akcesorium, które swoje zastosowanie znajduje nie tylko w sklepach, firmach czy instytucjach, ale także w domach prywatnych. Głównym zadaniem rolet jest niedopuszczanie światła dziennego do pomieszczeń. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że rolety ścienne stanowią także doskonałą dekorację i mogą współgrać z całą aranżacją wnętrza. Jak zatem dobierać rolety do konkretnego pomieszczenia? Na co zwracać uwagę? Liczy się wzór, kolor czy rozmiar?

Postaw na odpowiedni rozmiar

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób dobierać roletę według wzorów, fasonów i kolorów — kilka słów wstępu na temat tego jak dobrać rozmiar rolety. Jeśli bowiem taka dekoracja okienna będzie za mała lub za duża, to nie będzie spełniać swojej najważniejszej funkcji. Tak więc najpierw zwróćmy uwagę na długość rolety. Jeżeli zmierzymy wysokość okna, to automatycznie będziemy wiedzieć, jak długa powinna być roleta. Tak samo sprawa ma się z szerokością. Wystarczy dokładnie zmierzyć szerokość wnęki okiennej i gotowe. Trzeba także zwrócić uwagę na sposób montażu. Niektóre rolety ścienne, jak sama nazwa wskazuje, montuje się do ściany, a inne bezpośrednio na ramie okiennej. Nie bez znaczenia będzie także rozmieszczenie klamek i sposób otwierania okien.

Dobierz właściwy kolor

Jeżeli chcemy wiedzieć, jaki kolor rolet wybrać, to musimy przyjrzeć się dokładnie wszystkim pomieszczeniom w naszym domu. Kupując na przykład taką dekorację okienną do sypialni, przyjrzyjmy się kolorom ścian, zasłonom oraz akcesoriom ozdobnym znajdującym się na łóżku. Jeśli motywem przewodnim są biele i szarości, to pójdźmy w tym samym kierunku i wybierzmy coś właśnie w takich odcieniach. Możemy zdecydować się na coś nieco ciemniejszego lub na jasny odcień szarości, który ładnie będzie się komponować na przykład z bielą. Wybierając rolety do sypialni, możemy również postawić na coś w monochromatycznych barwach, np. jeżeli w naszym pomieszczeniu dominuje granat, zasłony, pościel i poduszki są w takim właśnie kolorze, to rolety także mogą być granatowe. Tak zaaranżowane wnętrze będzie modne, eleganckie i stonowane. Ten sam trop możemy zastosować, kupując rolety do salonu. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, industrialnym czy minimalistycznym, to jeden główny kolor, który przewija się nie tylko na ścianach, ale także na wszystkich dekoracjach. Oczywiście jeżeli mamy na myśli jeden z wyżej wymienionych stylów, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór stonowanych i neutralnych barw niż wyrazistych kolorów.

Pamiętajmy jednak o tym, że rolety ścienne to nie tylko biele i szarości. Producenci stają na wysokości zadania i oferują całą paletę barw. Jeśli więc lubimy energetyczne odcienie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w okna powiesić rolety w pomarańczowym, żółtym czy czerwonym kolorze. Ciekawym rozwiązaniem będą także rolety w różne wzory. Do wyboru mamy między innymi kwiaty i inne motywy roślinne.

Wybierz dobry materiał

Rolety do salonu, to idealna dekoracja nowoczesnego wnętrza. Bez względu na to, w jakim stylu mamy urządzone pomieszczenie, dobrze dobrane rolety mogą przyciągać uwagę i być głównym bohaterem wnętrza. Jeśli chcemy osiągnąć taki efekt, to wybierzmy coś z dobrego materiału. Na rynku dostępne mamy na przykład rolety zaciemniające, które świetnie sprawdzą się do sypialni i salonu. Zostały one uszyte z dobrej jakości materiału, który nie przepuszcza słońca. Jeżeli jednak roleta do sypialni ma być bardziej dekoracyjna, to zdecydujmy się na coś uszytego na przykład z weluru. Korzystnym rozwiązaniem będą także rolety w wersji dzień-noc.

 

Powrót na górę