Dom mody Balmain – historia powstania

Dom mody Balmain – historia powstania

Luksusowy dom mody Balmain w tym roku roku obchodzi 76 urodziny. Założycielem światowej marki domu mody jest Pierre Balmain, urodzony w 1914 roku w alpejskim miasteczku St. Jean Maurienne. Pochodził z zamożnej rodziny. Matka wraz z siostrą Pierra prowadziła butik z modą, a ojciec sklep z draperiami. Balmain to symbol odrodzenia, który powstał w ubogim Paryżu po klęsce hitlerowskich Niemiec. Pierre Balmain od najmłodszych lat uwielbiał przyglądać się Paniom z wyższych klas społecznych, które stały się późniejszą inspiracją w jego modowej karierze. W 1933 roku rozpoczął studia na wydziale architektury przy Ecole des Beax Arts, które przerwał w 1934 roku ze względu na otrzymaną szansę zostania projektantem, co w późniejszym okresie okazało się wielkim sukcesem. W 1941 roku projektant został stylistą jednego ze światowych twórców mody – Luciena Lelonga, u którego szkolił się również innej światowej sławy projektant mody – Christian Dior.

Historia domu mody Balmain

W 1945 roku Pierre Balmain założył własny, francuski dom mody, który istnieje do dnia dzisiejszego i cieszy się światowym powodzeniem. Balmain zaprezentował kolekcję Jolie Madame, która stała się preludium do kolekcji New Look Christiana Diora. Obaj projektanci w szybkim tempie stali się prekursorami mody lat 50. XX wieku. Balmain kochał kobiety o kształtach przypominające klepsydry – pięknie wyeksponowane biodra i biust oraz mocne wcięcie w talii. Elegancja oraz drogie i drapowane tkaniny utożsamiane były z domem mody Balmain od samego początku jego istnienia. Luksus przyświecał nie tylko jego projektom z gatunku haute couture, ale również innym kolekcjom.

Ubrania domy mody Balmain stawały się coraz to bardziej luksusowe włoskie buty, a sam Pierre zaczął szyć kostiumy do filmów, w których ubierał aktorki światowego kina: Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Marlene Dietrich czy Sophie Loren w filmie „Milionerka”, gdzie Balmain stworzył kostiumy. Lista światowej klasy klientek była długa i przepełniona słynnymi nazwiskami. Projektant umarł w 1982 roku. Była to ogromna strata dla tak wielkiego domu mody. Dopiero w 1993 roku pojawił się znany amerykański modowy projektant Oscar de la Renta, który zaczął kontynuować wielkie dzieło Pierre’a Balmain. Był również znany z kobiecych projektów, które były arcydziełami ale mimo tego, wielu ludzi wypominało mu brak francuskiego obeznania. W 2005 roku pogłębiający kryzys modowy zmusił projektanta do rezygnacji z zajmowanego stanowiska.

Sukces B – Balmain

Dziś potegę światowej firmy buduje Olivier Rousteing, czyli pierwszy czarnoskóry projektant, który stał się dyrektorem kreatywnym francuskiego domu mody Balmain. W dzisiejszych czasach Balmain symbolizuje innowacyjną awangardę w rockowym wydaniu. To właśnie dzięki Rousteingowi, wcześniej współpracującego m.in. z Roberto Cavallim, Balmain może zawdzięczać dzisiejsze kolekcje, królujące na całym świecie. Nie tylko świetnie odnalazł się na tym stanowisku, ale to właśnie dzięki niemu sprzedaż zaczęła przynosić coraz to większe zyski.

Balmain jest jedną z najlepiej sprzedających się firm na całym świecie. Produktami tego światowego i luksusowego domu mody są nie tylko ubrania, ale również sygnowane metką francuskiego projektanta ekskluzywne włoskie buty czy perfumy. Pierre Balmain od lat projektuje damskie obuwie, które pierwszy debiut miały w październiku 1945 roku. Dbając przy tym o wygodę i elegancję projektowanych butów zostały stworzone dla kobiet z charakterem, które butami chciałyby dopełnić stylizację i zwrócić uwagę na niezależność którą promuje marka Balmain. W roku 1949 roku na światowym rynku pojawił się pierwszy zapach projektanta, który nosi nazwę Jolie Madame. Pierre Balmain jest zaliczany do guru światowych projektantów i do czołowych liderów sprzedaży.

Klub Armia Balmain H&M

Jego ubrania kopiowane są przez popularne sieciówki, wyjątek stanowi Balmain dla H&M – kolekcja, która została zaprojektowana przez Oliviera Rousteing, tak samo jak zamknięty elitarny klub Armia Balmain do którego należą m.in. Jennifer Lopez, Rosie Huntington-Whiteley, Kendall Jenner, Rihanna, Kim Kardashian West i inni, a osobiście wybiera nazwiska Rousteing.

Powrót na górę