Jak utrzymać czystość w kuchni?

Dla jednych jest ona centrum mieszkania i prywatnym królestwem, dla innych zwykłym pomieszczeniem. Kuchnia, bo o niej mowa, powinna być nie tylko praktycznie urządzona, ale również odpowiednio zadbana pod względem czystości. Niestety, codzienne gotowanie i przygotowywanie posiłków nie sprzyjają porządkowi. Jak utrzymać czystość w kuchni?

Porządek w kuchennych szafkach

Na początku warto zajrzeć tam, gdzie mają dostęp jedynie domownicy, a więc od szafek kuchennych oraz lodówki. Zwykle w kontekście utrzymania czystości w kuchni mówi się głównie o blatach, kuchence czy frontach mebli, niemniej jednak porządek w szafkach jest równie istotny. Warto wyznaczyć, jakie produkty będą znajdowały się na konkretnych półkach. Dobrze ułożyć rzeczy w szafkach tematycznie, zamiast mieszać je ze sobą. Przykładowo, w jednej szafce powinny znaleźć się wszystkie artykuły do pieczenia, w innej zaś do przygotowywania napojów. Warto co jakiś czas dokonywać przeglądu dat ważności produktów – jest to szczególnie istotne w przypadku tych, które trzymane są w lodówce. Suche artykuły spożywcze zwykle mają bardzo długi termin przydatności do spożycia. Aby ułatwić sobie utrzymanie porządku w szafkach, dobrze zaopatrzyć się w różnego rodzaju organizery oraz pudełka na żywność. Organizery przydają się w przypadku przypraw bądź produktów do pieczenia, na przykład proszków czy budyniów. Pudełka na żywność powinny być dokładnie opisane, tak aby łatwiej było odnaleźć konkretne produkty w szafkach.

Porządek na co dzień

Utrzymanie porządku na powierzchniach, które widoczne są na pierwszy rzut oka, zwykle jest najtrudniejsze. Niemniej jednak najważniejsza jest regularność – sprzątać należy nie raz na czas, a po każdym gotowaniu czy przygotowywaniu posiłków. Dzięki temu można uniknąć nagromadzenia się brudu. Co więcej, plamy po kawie czy sokach mogą odbarwić blat, dlatego warto pozbyć się ich od razu. Do codziennego sprzątania przydają się ręczniki papierowe Regina, a także dobrej jakości płyn do kuchni. W przypadku czyszczenia blatów czy lodówki należy wybrać środek, który może mieć kontakt z żywnością. Ważne jest również regularne czyszczenie kuchenki, a w szczególności jej zewnętrznej części. Należy używać do tego specjalnych płynów, które przeznaczone są do czyszczenia płyt indukcyjnych lub kuchni gazowych. Do wycierania stołu kuchennego z pewnością przydadzą się wielorazowe ściereczki, wykonane na przykład z mikrofibry. W kontekście codziennego utrzymywania czystości nie można zapomnieć również o czyszczeniu czajnika – wystarczy jednak przetrzeć go z zewnątrz i od czasu do czasu wyczyścić od środka, na przykład za pomocą kwasku cytrynowego. Warto również przetrzeć kran oraz zlew, w którym mogą zbierać się resztki jedzenia, zaś same rury dobrze jest raz na jakiś czas udrożnić za pomocą specjalnego płynu lub żelu.

Sprytne sposoby na czystą kuchnię

Codzienne czyszczenie kuchni to tylko jeden z aspektów, na który należy zwrócić uwagę w kontekście utrzymania w niej czystości. Każdy bowiem powinien zadbać o to, aby na blatach nie znajdowały się rzeczy niepotrzebne, które tworzą bałagan. O wiele lepiej umieścić je w szafce, niż na blacie czy na stole. Co więcej, należy regularnie przeglądać owoce i warzywa pod kątem tego, czy nie pojawiła się na nich pleśń. Jeśli tak – trzeba je od razu wyrzucić. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się czyścić fronty szafek. Do tego wystarczy wilgotna ściereczka, ewentualnie specjalny płyn, jeśli na frontach występują większe zabrudzenia. Górną część szafek kuchennych warto wyłożyć starymi gazetami lub po prostu papierem, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć z nich kurz. Obecnie w większości gospodarstw domowych znajduje się zmywarka, do której należy włożyć brudne naczynia od razu po ich użyciu, zamiast stawiać je na blacie. Jeśli zmywarka akurat pracuje, brudne naczynia lepiej umieścić w zlewie, niż na szafkach czy – co gorsza – na stole. Dzięki tym prostym zasadom utrzymanie czystości w kuchni będzie jest prostsze, a co najważniejsze – mniej pracochłonne.

Powrót na górę