Ketony egzogenne BHB – co to jest i jak działa?

Ketony egzogenne BHB – co to jest i jak działa?

Czym jest BHB? BHB to skrót oznaczający beta-hydroksymaślan. Ten „egzogenny keton”, jest tzw. ketonem uzupełniającym. Dlaczego ma to znaczenie? Ketony egzogenne mogą być porównywane do ketonów erogennych. Ketony erogenne to wytwarzane naturalnie przez ludzki organizm substancje. Z kolei ketony egzogenne BHB to te, które może przyjmować jako skuteczne suplementy. Co zatem robi BHB oraz komu jest potrzebne?

Ketony BHB – co to jest?

Egzogenne ketony to ciała ketonowe, które pochodzą ze źródła poza ludzkim ciałem. Termin „egzogenny” jest używany w nauce w odniesieniu do substancji pochodzących spoza organizmu. Na przykład witamina C, którą spożywamy w postaci produktów spożywczych, czy suplementów diety – będzie uważana za egzogenną.

Ketony, które produkuje ludzki organizm w ramach diety ketogenicznej, są formą energii, której organizm używa zamiast glukozy (węglowodanów). W tym sensie egzogenne ketony są dodatkowym źródłem energii, której organizm potrzebuje do poprawnego funkcjonowania.

Korzyści ze stosowania egzogennych ketonów są bardzo podobne do korzyści płynących ze stanu naturalnej ketozy, takich jak:

  • Poprawione funkcje poznawcze;
  • Zmniejszony apetyt;
  • Długotrwały wzrost energii;
  • Polepszone funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Ketony BHB — alternatywa dla cukru

Ketony służą jako alternatywne źródło energii dla ludzkiego ciała, a konkretnie dla mitochondriów, tzw. elektrowni komórek. Niektórzy dietetycy twierdzą, że glukoza (cukier) jest głównym źródłem energii dla ludzi, ale cukier nie jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym.

Innymi słowy, ketony egzogenne BHB mogą teoretycznie (i praktycznie) służyć jako skuteczny substytut węglowodanów w diecie. Co więcej, naturalnie występujące w ciele ketony są produktami ubocznymi metabolizmu kwasów tłuszczowych u ludzi, gdy spożycie węglowodanów jest wyjątkowo niskie. Tak więc tłuszcze, a zarazem i też ketony, są niezbędnymi składnikami odżywczymi w diecie.

Ketony BHB – jak działają?

Krótko po spożyciu egzogennych ketonów BHB w ludzkim organizmie zaczynają zachodzić różnorodne adaptacje metaboliczne. Wysokie stężenie BHB we krwi umożliwia wejść ciału w tzw. ketozę odżywczą. Co więcej, suplementacja ketonów BHB może drastycznie zwiększyć wrażliwość na insulinę, skutkując lepszym transportem glukozy we krwi do komórek. Jest to niezwykle ważna funkcja, chociażby dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2 i insulinoopornością.

Egzogenne ketony BHB poprawiają również wykorzystywanie przez organizm tlenu, zwłaszcza w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Chociaż tlen cząsteczkowy jest kluczowy dla zdrowia i długowieczności, jego zbyt duża ilość może być potencjalnie toksyczna i przyśpieszać skutki starzenia się tkanek w całym ciele. Dlatego stosowanie suplementu BHB może skutecznie złagodzić toksyczne gromadzenie się tlenu cząsteczkowego, szczególnie w OUN/mózgu.

Egzogenne ketony BHB – korzyści ze stosowania

Skoro wiadomo już, czym są egzogenne ketony BHB, należy przyjrzeć się korzyściom wynikającym z ich działania.

  • Pomagają zmniejszyć apetyt na jedzenie – egzogenne ketony są skuteczne w zmniejszaniu przyrostu masy tłuszczowej ciała na diecie wysokokalorycznej. Zmniejszenie przyrostu masy ciała wydaje się wynikać z tłumiących apetyt efektów egzogennych ketonów;
  • Korzyści poznawcze/nootropowe – przez wieki uważano, że mózg potrzebuje glukozy do optymalnego działania. Najnowsze dane pokazują jednak, że wzrost stężenia ketonów w osoczu faktycznie napędza mózg do wykorzystywania ciał ketonowych do syntezy fosfolipidów, które pobudzają mielinizację neuronów;
  • Działanie neuroprotekcyjne – egzogenne ketony BHB mogą drastycznie spowolnić naturalnie postępującą neurodegenerację mózgu i wynikający z tego spadek funkcji umysłowych;
  • Właściwości przeciwzapalne – ketony mają właściwości przeciwzapalne, oddziałując na wiele tkanek ciała, blokując tym samym działanie, tzw. inflamasomów – podzbioru białek, które wywołują reakcje zapalne.

Egzogenne ketony BHB – bilans

Podsumowując, egzogenne ketony BHB z pewnością są skutecznym źródłem dodatkowych ketonów dla ludzkiego organizmu. Wydają się również skuteczne w promowaniu funkcji poznawczych, kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i prawdopodobnie przyśpieszeniu utraty wagi oraz zwiększeniu wydajności fizycznej całego organizmu, będąc ciekawym suplementem dla osób aktywnie uprawiających sport i ćwiczenia fizyczne.

Powrót na górę