Prześcieradło bez gumki czy z gumką – jakie wybrać?

Prześcieradło bez gumki czy z gumką – jakie wybrać?

W powiedzeniu „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” jest wiele prawdy. Dlatego warto dbać o komfortowe ubranie do snu, pościel, a także wybór właściwego prześcieradła. Zapewni to dobry wypoczynek i energię do działania na cały dzień. Obecnie zakupić można prześcieradła w wersji z gumką lub bez. Które będą najlepsze?

 

Prześcieradła bez gumki

 

To najbardziej klasyczna i najpopularniejsza wersja prześcieradeł. Można właściwie powiedzieć, że jest to po prostu położony na łóżko kawałek materiału. Zaletą tego modelu będzie możliwość zakupu dużego rozmiaru, który można z łatwością dopasować do wielu łóżek – wystające części wystarczy po prostu wcisnąć pod materac. Ten wariant jest łatwiejszy w praniu, do środka prześcieradła nie wchodzą pozostałe ubrania. W upalne dni można przykryć się lekkim prześcieradłem bez gumki zamiast kołdry, łatwo je także złożyć w kostkę, dzięki czemu będzie prezentowało się estetycznie na półce. To dobra opcja dla właścicieli łóżek o niestandardowych rozmiarach. Do wad tego typu prześcieradeł można zaliczyć ryzyko ich przesuwania i zwijania się w nocy, jeśli będą luźno położone na materacu lub zbyt lekko w niego wciśnięte. Może to powodować dyskomfort i prowadzić do konieczności ciągłego poprawiania. W ten sposób na prześcieradle powstają także zagniecenia.

 

Prześcieradła z gumką

 

Dzięki elastycznej gumce takie prześcieradła można z łatwością nałożyć na materac. Dobrze założone nie powinny się zsuwać i podwijać. To dobra opcja dla osób, które w nocy często się wiercą i śpią niespokojnie – nie będą musiały dodatkowo martwić się o wstawanie w celu poprawienia materiału. Prześcieradła z gumką są estetyczne i dobrze wyglądają na łóżku. Ten typ musi być jednak dobrany do wielkości łóżka. Inaczej zwyczajnie nie będzie na nie pasował. Łatwiej znaleźć odpowiedni produkt osobom posiadającym łóżka standardowej wielkości. Prześcieradło z gumką trudniej jest złożyć, może ono być także bardziej problematyczne podczas prania i suszenia. To również nieco droższa opcja od prześcieradeł bez gumek. Założenie przedmiotu na łóżko może być czasochłonne – czasami trudno jest rozpoznać, gdzie znajduje się dłuższa, a gdzie krótsza strona prześcieradła.

 

Jakie prześcieradło wybrać?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji i potrzeb konkretnej osoby. Jeśli śpisz na łóżku o niestandardowych wymiarach lub potrzebujesz nałożyć prześcieradło na narożnik bądź kanapę, lepiej sprawdzą się prześcieradła bez gumki. Niektóre osoby uważają także, że takie prześcieradła są bardziej eleganckie. Możesz wybrać tę opcję jeśli zależy Ci na szybkim ścieleniu łóżka oraz łatwym praniu. Ten model ściągniesz z materaca jednym ruchem, możesz je bez obaw wrzucić do pralki wraz z ubraniami. Nie ma ryzyka, że elementy garderoby podczas prania zawieruszą się w środku prześcieradła. To dobry wybór, jeśli ścielisz łóżko codziennie. Złożenie go nie zajmie dużo czasu.

 

Prześcieradło z gumką sprawdzi się, jeśli Twoje łóżko ma standardowe wymiary i zależy Ci na tym, by przedmiot nie zsuwał się w nocy. Zapewni Ci to komfortowy sen. To również dobry wybór, jeśli zdarza Ci się często zostawić pościelone łóżko na dzień. Prześcieradło nie będzie wyglądało na pogniecione, wystarczy jedynie strzepać pościel. Niezależnie od tego, jaki typ wybierzesz, warto również zadbać o materiał, z którego przedmiot został wykonany. Musi on być lekki, przewiewny i oddychający oraz nie podrażniać ciała. Ważna jest także częsta wymiana prześcieradła i odpowiednia pielęgnacja. W nocy człowiek często się poci, dlatego materiał mający bezpośredni kontakt ze skórą musi być zmieniany w celu utrzymania higieny. Pielęgnacja nie jest trudna – produkt zazwyczaj wystarczy wyprać w pralce i zostawić do wyschnięcia. Wybór odpowiedniego prześcieradła musi być podyktowany osobistymi preferencjami użytkującej go osoby oraz typem łóżka, do którego będzie przeznaczone.

Powrót na górę