Wskazówki, jak zaprojektować ogród

Ogród powinien być zaprojektowany tak, aby swoim wyglądem przyciągał i zapraszał do spędzenia w nim czasu. Relaks, impreza, a może obiad z rodziną? Niezależnie od tego, jakie jest główne przeznaczenie Twojego ogródka, na pewno zainteresują Cię porady zawarte w tym artykule. Odpowiednie wskazówki sprawią, że efekt końcowy na pewno Cię zadowoli.

Zadbaj o projekt i kolejność prac

Projektowanie ogrodu może wydawać się łatwym zadaniem, ale w rzeczywistości wymaga pracy oraz wielu przemyśleń. Działanie zgodnie z wyznaczonym planem i zadaniami, przebiega sprawniej i daje dobry efekt. Na początku może wydawać Ci się, że dokładnie wiesz, jak ma wyglądać ogród, ale podczas realizacji wizji często okazuje się, że powstaje bałagan. To wpływa niekorzystnie na estetykę ogrodu, więc zdecydowanie nie warto tego robić. Przed przystąpieniem do prac, warto zastanowić się nad tym, w jakim stylu ma być ogród, a także jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Na tej podstawie należy sporządzić projekt oraz plan pracy, dopiero wtedy można przystąpić do działania. Kolejność prac ma niemałe znaczenie. Należy zacząć od położenia instalacji pod oświetlenie, następnie trzeba przejść do przekopania i czyszczenia grządek, a zakończyć na posadzeniu roślinności.

Najważniejsze zasady projektowania

Ogród powinien być czymś w rodzaju oazy, pozwalać na odprężenie i efektywny odpoczynek. Musi również wyglądać estetycznie, nie być przeładowany. Najważniejsze zasady projektowania ogrodu to:

  • Właściwe dobranie gatunków roślin – trzeba bardzo uważać, aby nie przesadzić. Zbyt duża różnorodność sprawi, że w ogrodzie będzie panował nieporządek, co wpłynie niekorzystnie na jego wygląd. Należy także pamiętać o tym, że każda roślina ma inne preferencje i potrzeby. Nieodpowiednie dobranie gatunków może skończyć się zniszczeniem roślin. Warto sadzić gatunki o podobnych wymaganiach w jednym miejscu.
  • Drzewa w odpowiedniej odległości od domu – drzewa rozrastają się w górę, ale również wszerz i pod ziemią. Jeśli posadzisz drzewo zbyt blisko domu lub wiaty, może okazać się, że za kilka lat uszkodzi te elementy architektury.
  • Łatwe utrzymanie – prace ogrodowe mogą być przyjemne, ale jeśli jest ich za dużo, stają się po prostu męczące. Wybierając gatunki roślin oraz ich ilość, pamiętaj o tym, aby mniej więcej określić czy pielęgnacja ogrodu w wymarzonej wizji nie będzie zbyt przytłaczająca i czasochłonna.
  • Oświetlenie – powinno być dobrze rozmieszczone, warto poza tym stawiać na ekologiczne rozwiązania. Lampy solarne wyglądają estetycznie, można wybrać odpowiedni rodzaj do aranżacji ogrodowej. Oświetlenie warto umieścić w miejscach takich jak okolice dróżek, a także wejścia na taras i od frontowej strony domu. Łatwo przesadzić, co sprawi, że ogród będzie nieestetyczny i zbyt jasny.

Style ogrodowe – wybierz najlepszy

Każdy styl ogrodowy jest piękny i interesujący, dlatego wybór może nie być łatwy. Warto uruchomić wyobraźnię i zastanowić się, w jakim otoczeniu domownicy poczują się najlepiej i w pełni swobodnie. Tak na przykład japoński styl ogrodowy to przede wszystkim dokładne dopasowanie elementów, piękne ozdoby, klimatyczne dróżki i strumyki. Rośliny imitują w nim pasma górskie. W ogrodzie japońskim panują ład i harmonia, jeśli cenisz sobie prostotę i elegancję, ten rodzaj aranżacji na pewno sprawi, że poczujesz się bardzo dobrze w takim otoczeniu.

Śródziemnomorski styl ogrodowy zapewni dobre warunki tym, którzy lubią odpoczynek na świeżym powietrzu, a także jasne barwy. W takim ogrodzie pojawia się najczęściej żwir albo kostka brukowa. Roślinność utrzymana jest w jasnych, pastelowych barwach, które dobrze wpływają na zmysły. W ogrodzie w aranżacji śródziemnomorskiej powinno znaleźć się wiele miejsc, w których można odpocząć. Ławeczki, zakątki wypoczynkowe – to cecha charakterystyczna. W tego typu miejscach można zobaczyć również piękne fontanny i płytkie baseny.

To tylko dwa style ogrodowe, a jest ich o wiele więcej. Jeśli nie możesz zdecydować się, jak powinien wyglądać Twój ogród, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Zaplanowanie ogrodu nie musi być trudne. Wystarczy skorzystać z oferty zaufanej firmy. Zielone Studio zajmuje się projektowanie ogrodów w Poznaniu, cieszy się pozytywnymi opiniami klientów i ma już wiele ciekawych realizacji na swoim koncie. Z ofertą możesz zapoznać się na stronie: zielone-studio.pl. Firma działa zresztą nie tylko w Poznaniu, ale również w jego okolicach. Piękny taras, profesjonalne oczko wodne, dobrze dobrana roślinność to jedynie przykłady korzyści, które niesie ze sobą skorzystanie z usług projektantów ogrodów.

Powrót na górę