Gleboglyzarka – co to jest i jak działa?

Gleboglyzarka – co to jest i jak działa?

Glebogryzarka to jedna z najbardziej specyficznych maszyn rolniczych. Spektrum jej pracy jest dość szerokie, bo umożliwia rozpulchnienie, przekopanie, a następnie wyrównanie interesującej Cię powierzchni. Urządzenie cechuje się niezwykłą przydatnością, na przykład, gdy planujesz założyć ogród, wyrównać poziom ziemi na podwórku czy też zmieniasz ogrodzenie. W każdym z tych przypadków glebogryzarka będzie wręcz nieoceniona.

Glebogryzarka – co to właściwie jest?

Potencjalny nabywca zazwyczaj dokonuje analizy opłacalności zakupu nowego urządzenia. W tym przypadku lista plusów i minusów jest dość długa, a samo urządzenie stosunkowo drogie, tak więc nad kupnem trzeba się dość dokładnie zastanowić. Najpierw warto jednak wyjaśnić, jak działa glebogryzarka. Sam sprzęt posiada zasilanie gazowe lub elektryczne, a napęd przekazywany jest do obracających się ostrzy (czasem nazywanych zębami), które rozdrabniają i spulchniają glebę. Operacja zakończona wyrównaniem poziomu gleby stanowi solidne przygotowanie gruntu pod nowy ogród czy trawnik. Urządzenie działa bardzo skutecznie, bo wyrywa wszystko, co znajdzie na powierzchni ziemi. Nieważne, czy jest to trawa, chwasty, czy korzenie – wszystko zostanie wyjęte, aby późniejsze sadzenie było jak najmniej problematyczne.

Większość glebogryzarek jest popychana od tyłu siłą własnych mięśni, ale produkowane są również sprzęty, które montuje się do ciągnika rolniczego. Rozdrabnianie ziemi, jej wyrównywanie, kompostowanie czy nawożenie już nigdy nie będzie sprawiało większego kłopotu. To jak działa glebogryzarka, czyli czy jest ręczna, czy może ciągnikowa, nie ma większego znaczenia. Obie są w stanie zaoszczędzić wiele wysiłku ogrodnikom, bo w łatwy sposób eliminują potrzebę obracania ziemi za pomocą łopaty. Urządzenie jest szczególnie przydatne w trudnych warunkach, gdy masz do czynienia z glebą gliniastą lub mocno utwardzoną.

O czym pamiętać przy używaniu glebogryzarki?

Chociaż urządzenie wydaje się wyglądać dość niepozornie, to zdarzają się duże modele spalinowe, które ważą powyżej 50 kg. Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do pracy z takim obciążeniem, to na samym początku może ono sprawiać pewien problem. Przed zastosowaniem takiego sprzętu należy także pamiętać o uprzednim usunięciu kamieni. Pozostawienie większych z nich może spowodować nawet całkowite uszkodzenie glebogryzarki, a więc lepiej wstępnie sprawdź teren przed uprawą rotacyjną.

Przygotowanie gleby za pomocą tego typu maszyny spowoduje, iż kopanie rządków pod rośliny będzie znacznie łatwiejsze. Pamiętaj jednak, aby nie sadzić bezpośrednio po rotowaniu. Potrzeba co najmniej kilku tygodni, aby na nowo posiać rośliny. Posiadając tego typu sprzęt na własność, musisz także pamiętać o jego podstawowej konserwacji. Szczególnie ważnym elementem jest przekładnia glebogryzarki. To właśnie ten komponent decyduje o prawidłowym działaniu całego urządzenia. Najpopularniejszy rodzaj stanowi przekładnia ślimakowa. Jest fabrycznie nasmarowana, jednak zazwyczaj taki efekt utrzymuje się jedynie w trakcie pierwszego sezonu. Przed każdym następnym należy uzupełnić poziom smaru. Instrukcję wymiany tego komponentu znajdziesz w instrukcji obsługi swojego urządzenia.

Jaka przekładnia do glebogryzarki?

Przekładnie w tego typu urządzeniach są narażone na duże obciążenie, bo muszą utrzymywać bardzo wysoki poziom przełożenia. Sprawność tego elementu jest niezwykle ważna, bo to on w największym stopniu odpowiada za zdolność do prawidłowego rozdrabniania gleby. Co więc zrobić, gdy mechanizm w urządzeniu zepsuł się lub najzwyczajniej zużył? Jego regeneracja w domowych warunkach to zadanie praktycznie niemożliwe do wykonania, więc będziesz musiał zainteresować się nową częścią.

W przypadku zakupu przekładni glebogryzarki cena nie jest zbyt wysoka i można ją dokupić w różnych sklepach internetowych. Kluczowy aspekt stanowi jednak sprawdzenie wymiarów oraz porównanie z poprzednim komponentem. Warto podczas zakupów posiłkować się instrukcją swojego urządzenia, bo powinny być tam podstawowe informacje na temat przekładni, które znacznie ułatwią proces poszukiwania i montowania zamiennika.

Powrót na górę