Kominek to miejsce w domu, które prawie każdy chciałby mieć, gdyż gwarantuje on ciepło nie tylko w postaci fizycznej, ale często również emocjonalnej, gdyż jest to miejsce spotkań rodziny. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, szczególnie gdy mieszka w bloku, gdzie nie może podłączyć się do instalacji kominowej, ponieważ zwyczajnie jej nie ma. Jak wówczas spełnić swoje marzenia o kominku w salonie? Warto postawić na biokominki.
Biokominek – czym jest i jak działa?
Ten zyskujący na popularności sprzęt jest rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się możliwościami tego urządzenia bez potrzeby instalacji całej sieci do tego wymaganej. Biokominek to nic innego jak kominek na paliwo, zamiast na tradycyjne drewno bądź brykiet. Skoro paliwo, to dlaczego przyrostek „bio”? Mogłoby się wydawać, że to nie ma sensu, jednak to wcale nie jest jedynie chwyt marketingowy. Takie urządzenia nie produkują popiołu ani dymu, a ich produkcja dwutlenku węgla jest najczęściej mniejsza, niż ilość wytwarzana przez płuca mieszkających w środku domowników. Jak zresztą możemy zauważyć, jest to rozwiązanie niezwykle przyjazne dla środowiska.
Wiedząc już, czym jest biokominek, warto przejść do tego, na jakiej zasadzie działa. Obudowa najczęściej stworzona jest ze stali nierdzewnej, pokrytej odpowiednimi farbami, odpornymi na wysokie temperatury. Jednocześnie stosuje się inne termoodporne materiały, takie jak szkło hartowane, MDF, beton i ceramikę.
W środku znajdziemy palnik na etanol, który po dodaniu paliwa rozpala nasze nowe bioserce domu. Dla ugaszenia płomieni wystarczy odciąć dopływ tlenu, co jest umożliwione przez specjalnie zainstalowaną rączkę. I to tak naprawdę tyle – jest to bardzo proste urządzenie, które jednak może różnić się swoją budową. Warto przyjrzeć się jego różnym rodzajom.
Rodzaje biokominków – jakie wyróżniamy?
Na rynku można spotkać się z różnymi biokominkami, różniącymi się ze względu na budowę, użytkowanie i możliwość montażu. Warto się z nimi zaznajomić, aby wybrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał.
Jakie istnieją rodzaje biokominków?
- Biokominki wolnostojące – jak sama nazwa wskazuje, jest to bardzo mobilna wersja, która posiada pełne palenisko i stabilną podstawę. W tym rozwiązaniu każdy może mieć dostęp do ognia.
- Biokominki wiszące – jest to ciekawe rozwiązanie, pozwalające na szybki montaż na ścianie. Sprawdzą się świetnie w przypadku werand, ale równie dobrze można je stosować w salonie.
- Biokominki narożne – najczęściej są wbudowane w ścianę, co sprawia, że mogą być otwarte z dwóch stron.
- Biokominki stołowe – świetna opcja przy wieczornych spotkaniach z przyjaciółmi w ogrodzie, dzięki której nikomu nie będzie zimno.
Znając już najbardziej popularne rodzaje, warto zastanowić się nad tym, jakie są wady i zalety biokominka.
Biokominki – wady i zalety
Czy warto kupować biokominek? Na początku należy zaznaczyć, że ich zalety znacznie przewyższają wady, jednak trzeba spojrzeć na nie obiektywnie, aby każdy mógł zdecydować za siebie, czy jest to dla niego odpowiednia opcja.
Biokominek – zalety:
- ekologiczność rozwiązania, która prezentuje się w niewielkiej produkcji dwutlenku węgla,
- różnorodność modeli, w których zmienia się zarówno wielkość, jak i kształt konstrukcji, co pozwala na dowolną aranżację w każdych warunkach,
- mobilność urządzenia, która pozwala na umieszczanie go w każdym pomieszczeniu,
- możliwość używania go na zewnątrz.
Biokominek – wady:
- relatywnie wysokie koszty biopaliwa, jeśli porówna się je do ceny drewna i brykietu,
- nie jest to wystarczające źródło ogrzewania mieszkania,
Jak zatem widać, biokominki nie posiadają wielu wad. To urządzenie, które jednak musi być odpowiednio wysokiej jakości, aby sprawdzało się tak, jak tego oczekujemy. Dlatego warto inwestować w produkty firmy Infire, oferującej najlepsze rozwiązania dostępne na rynku, a w tym możliwość obserwacji ognia często, aż z trzech stron. Jednocześnie specjaliści, którzy są tam zatrudniani, mają otwarte ręce na propozycje i marzenia klientów.