Czy warto studiować farmację? Wady i zalety pracy farmaceuty

Czy warto studiować farmację? Wady i zalety pracy farmaceuty

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega praca farmaceuty. Specjaliści pracujący w aptece często wręcz myleni są ze sprzedawcami, podczas gdy zakres obowiązków magistra farmacji jest o wiele szerszy. Czy opłaca się studiować farmację? Jak dostać się na studia i gdzie można podjąć po nich pracę?

Jak wyglądają studia i jak się na nie dostać?

Studia na kierunku farmacja można podjąć na medycznych uczelniach państwowych w trybie dziennym bądź zaocznym. Aby się na nie dostać, należy uzyskać wysoki wynik z egzaminu maturalnego z chemii i biologii, ewentualnie także fizyki.

Każda uczelnia ma nieco inne zasady rekrutacji kandydatów, jednak bez wysokich wyników na świadectwie maturalnym trudno myśleć o tym, aby w ogóle móc studiować farmację. Na samych studiach można nauczyć się wszystkiego na temat leków – sposobu ich produkcji, przechowywania, dawkowania. Z drugiej strony studenci zdobywają szeroką wiedzę na temat funkcjonowania organizmu człowieka. Studia te nie przypominają medycyny, jednak tematyka niektórych zajęć jest bardzo podobna na obu kierunkach.

Warto mieć na uwadze, że studia na kierunku farmacja, dedykowane są osobom, które lubią się uczyć i mają do tego duży zapał. Nie jest tajemnicą, że trudno się na nie dostać, a jeszcze trudniej jest się na nich utrzymać. Farmaceuta musi bowiem posiadać bardzo dużą wiedzę na temat leków, lecz nie tylko. Często bowiem pacjenci przychodzą do apteki, nie odwiedzając uprzednio lekarza. Proszą o poradę, polecenie jakiegoś leku. Farmaceuta z jednej strony musi im pomóc, z drugiej zaś nie może wchodzić w kompetencje lekarza. Znalezienie złotego środka jest w tym zawodzie bardzo trudne, a zarazem kluczowe.

Praca dla farmaceuty

Jakie zalety ma praca farmaceuty? Przede wszystkim jest ona stosunkowo spokojna – apteka jest miejscem, w którym przy okienku znajduje się tylko jedna osoba, a pozostali mają obowiązek zachować ciszę. Co więcej, doradzanie pacjentom może dać poczucie satysfakcji i spełnienia zawodowego.

Warto mieć na uwadze, że farmaceuta może pracować nie tylko w aptece, bowiem wielu absolwentów podejmuje zatrudnienie w przemyśle, w firmach produkujących leki. Dzięki temu zyskuje się realny wpływ na to, co pojawi się na rynku w kontekście wyrobów medycznych, leków czy suplementów diety. Wykonują oni takie zadania, jak chociażby serializacja leków.

Farmaceuci zwykle nie narzekają na swoje zarobki – większość z nich już po samych studiach może liczyć na dobrą podstawę. Niemniej jednak istnieją również wady pracy farmaceuty, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim są to godziny pracy – żadna apteka nie zamyka się o 16, a niektóre z nich czynne są nawet w nocy, a także w dni ustawowo wolne od pracy. Co więcej, farmaceuta może po pewnym czasie poczuć znużenie swoją pracą oraz poczucie, że jego kariera stoi w miejscu. Trudnym aspektem jest odpowiedzialność farmaceutów, która jest ogromna. Muszą oni zadbać o to, aby wydać pacjentowi odpowiedni lek – pomyłka może bowiem kosztować nawet życie chorego. Z drugiej jednak strony nie mogą oni wchodzić w kompetencje lekarzy, doradzając klientom apteki, a przekonanie niektórych do tego, aby udali się do medyka, jest niezwykle trudne.

Posumowanie

Pozostaje pytanie, czy warto studiować farmację? Z pewnością nie są to studia dla osób, które chciałyby przez cały okres swojej pracy zawodowej stale się rozwijać. Co więcej, studia te są jedynie dla tych, którzy lubią się uczyć, a także wykonywać zadania wymagające idealnej precyzji – takim zadaniem jest na przykład produkcja leków na zamówienie. Czasami farmacja stanowi alternatywę dla medycyny czy stomatologii, jednak niekoniecznie będzie to dobry wybór, ponieważ praca farmaceuty wygląda zupełnie inaczej niż innych osób z branży medycznej. Praca w aptece czy nawet w przemyśle farmaceutycznym jest dla osób spokojnych, które pragną swego rodzaju stabilizacji, a z drugiej strony nie boją się odpowiedzialności ani wyzwań. Warto mieć też na uwadze, że farmaceuta może liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenie od razu po studiach. 

Powrót na górę