Kukurydza w Polsce uprawiana jest na ponad 200 tys. ha. Popularność tej rośliny jest związana z jej wykorzystaniem, większość plonów przeznacza się na paszę dla zwierząt, ale roślina jest też potrzebna w przemyśle piekarniczym oraz piwowarskim. Kukurydza dobrze plonuje i ma małe wymagania, jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz na choroby. Poznaj wymagania, najważniejsze zabiegi oraz termin siewu kukurydzy.
Wymagania i pielęgnacja kukurydzy
Kukurydza zaliczana jest do zbóż, to roślina jednoliścienna. Wysiewana jest ze względu na kolby z licznymi, żółtymi ziarnami. Nasiona stanowią cenny składnik pasz, są też wykorzystywane w przemyśle papierniczym. Roślina wymaga dość wysokich temperatur do wzrostu – optymalną jest 25 stopni Celsjusza. Powyżej 30 stopni rozwój może być zahamowany. Roślina jest ciepłolubna, dlatego termin siewu kukurydzy zależy od pogody i temperatury. Ziemia, do której trafia ziarno, powinna być ogrzana i wilgotna. Okres wegetacji wynosi nawet 180 dni. Kukurydza musi być regularnie nawożona, można wykorzystać nawozy organiczne lub mineralne.
Uprawa kukurydzy w Polsce udaje się na glebach lekkich oraz średnich, przed wysiewem warto dokładnie przygotować ziemię — możesz zastosować obornik. Roślinę wysiewa się zazwyczaj w rzędach, ziarna powinny zostać przykryte podłożem, chroni to przed wydziobywaniem przez ptaki. To, kiedy sadzić kukurydzę, zależy też od pogody oraz od odmiany, którą posiadasz. Warto zapewnić optymalne warunki do kiełkowania i dalszego wzrostu. W ogrodach często sieje się odmiany cukrowe lub ozdobne, tak — kukurydza może być wspaniałą ozdobą ogrodu.
Ogrodowa uprawa kukurydzy — jakie nawozy?
Cukrowa kukurydza to prawdziwy, letni przysmak. Słodkie ziarna doskonale smakują ugotowane z dodatkiem masła oraz soli. Odmiany tej rośliny różnią się od kukurydzy uprawianej na paszę. Tworzą mniejsze kolby z dużą zawartością cukrów. Istnieją też ozdobne gatunki, mogą mieć barwę fioletową, czerwoną lub być połączeniem tych dwóch kolorów. Ciekawie wyglądają w ogródkach warzywnych, kolorowe kolby mogą też być oryginalną ozdobą w mieszkaniu.
Uprawa kukurydzy krok po kroku polega na zapewnieniu roślinie optymalnych warunków do wzrostu, chodzi tutaj głównie o nawożenie oraz podlewanie. Zboże lubi słoneczne stanowiska oraz żyzne, próchniczne ziemie. Optymalny termin siewu kukurydzy cukrowej to początek czerwca. Na pewno nie należy wysiewać nasion wcześniej niż po połowie maja. Przymrozki mogą całkowicie zniszczyć wrażliwe siewki. Wcześniej możesz przygotować rozsadę, którą z powodzeniem przetrzymasz w domu. Kukurydzę wysiej do doniczek, dokładniej zwilż ziemię i nakryj pojemniki folią spożywczą. Zapewni to optymalne warunki do wzrostu.
Kiedy sadzić kukurydzę wysianą do pojemników? Roślina dość szybko kiełkuje i wypuszcza nowe liście, w czerwcu możesz ją wysadzić do przygotowanego gruntu. Przed włożeniem do ziemi możesz użyźnić podłoże kompostem lub nawozem naturalnym. Kukurydza doskonale rośnie na oborniku. Rośliny sadzi się w rzędach, aby zapewnić im właściwe miejsce do wzrostu.
Zagrożenia w uprawie kukurydzy
Uprawa kukurydzy w Polsce wymaga właściwej pielęgnacji. Największym zagrożeniem może być susza, niskie temperatury oraz niektóre szkodniki. Również w ogrodzie możesz napotkać się z pewnymi problemami. Na lekkich glebach wysokie rośliny mogą wywracać się pod wpływem wiatru, zwłaszcza w okresie zawiązywania się i pęcznienia kolb. Wtedy kukurydza może wymagać dodatkowej stabilizacji, możesz zrobić kopczyki u podstawy łodyg.
Kukurydza może być atakowana przez niektóre owady. Często spotyka się omacnicę prosowiankę oraz stonkę kukurydzianą. Stonkę z łatwością pozbierasz z roślin, to dość duże chrząszcze i ich larwy. Na kukurydzy może pojawić się też kolonia mszyc, wtedy warto wykonać oprysk z czosnku lub pokrzywy. W uprawie rośliny duże znaczenie ma też odpowiedni płodozmian. Nie powinno się siać kukurydzy co roku na tym samym polu.