Dobry pomysł na biznes to podstawa. Wie o tym każdy, kto próbował już swoich sił przy zakładaniu działalności gospodarczej. Wiedzą o tym również ci, którzy, choć nie mają jeszcze własnego przedsiębiorstwa, usilnie starają się wpaść na dobry pomysł, jaki przyniesie im w przyszłości zarobek. W ostatnim czasie w Polsce bardzo dużą popularnością zaczęły cieszyć się wszystkie biznesy, które w mniejszym lub większym stopniu mają związek z autami. Pierwszym, jaki z pewnością przychodzi Ci do głowy, jest pewnie komis samochodowy. W ostatnich latach coraz częściej obok popularnych komisów pojawiają się też wypożyczalnie samochodów. To biznes, który zawsze będzie przyciągał wielu klientów. Jak otworzyć wypożyczalnię aut, by było to opłacalne?
Jak otworzyć własną wypożyczalnię samochodów – krok po kroku
Trudno się dziwić takiemu trendowi. Wypożyczanie samochodów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu kojarzyło się z luksusem dla bogatych ludzi, dziś ma swoich zwolenników praktycznie wśród każdej grupy zawodowej. Wynajmujemy przecież auta na wakacjach, w czasie podróży służbowych, na dzień lub dwa podczas wizyty w danym mieście. Z tego właśnie powodu ten biznes tak dynamicznie się rozwija. Jeśli zatem i Ty chcesz być jego częścią, ale nie jako klient, a posiadacz takiej wypożyczalni, to na początek musisz znać krótką listę warunków, które trzeba spełnić, chcąc zajmować się omawianym biznesem na poważnie. Pamiętaj o:
- legalnej działalności,
- dobrym miejscu,
- odpowiedniej flocie aut,
- porządku w papierach,
- skutecznej reklamie.
Jeśli wszystkie z powyższych podstawowych warunków podczas otwierania wypożyczalni samochodów zostały spełnione, można przejść do konkretów!
Wypożyczalnia samochodów — jak otworzyć i zrobić to dobrze?
Każdy biznes, aby miał szansę na rozwój w przyszłości, musi być legalny. Jeśli chcesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, to wystarczy udać się do odpowiedniego urzędu, tam dokonać zgłoszenia, wpisać właściwe PKD i gotowe. Wydaje się jednak, że prawdziwe schody zaczynają się dopiero później. Jeśli marzy Ci się na przykład wypożyczalnia samochodów w Bydgoszczy, to możesz mówić o szczęściu. Każdy zresztą, kto otwiera działalność w dużym mieście, je ma.
Dlaczego “wielkie miasto” jest takie ważne? Ze względu na liczbę potencjalnych klientów. Miejsce, w którym otworzysz swoją wypożyczalnię, ma znaczenie. Im atrakcyjniejsza miejscowość, tym większa szansa na powodzenie. Może być też i tak, że w niektórych przypadkach mała miejscowość też może się świetnie sprawdzić na siedzibę wypożyczalni aut. Musi ona jednak być położona na przykład obok ruchliwego lotniska.
Jak otworzyć wypożyczalnię aut? Flota, dokumenty i odpowiednia reklama
Jeśli już wiesz, jak otworzyć wypożyczalnie samochodów i masz na nią odpowiednie miejsce, to pora na realizację kolejnego z punktów — odpowiedniej floty pojazdów. Bez różnorodnych aut, które będziesz mieć w swojej ofercie, ciężko o sukces. Przed zakupem pojazdów musisz określić również profil swojej wypożyczalni. Chodzi o odpowiedź na pytanie, czy zależy Ci na każdym kliencie czy celujesz bardziej w auta osobowe lub stawiasz tylko na te dostawcze. Takie zbadanie rynku na pewno ułatwi Ci rozwój Twojej firmy w przyszłości.
Skoro wiesz już, jak założyć wypożyczalnię aut, pora na kilka porad dotyczących dokumentów i wszystkiego, co się z nimi wiąże. Prowadzenie takiego biznesu wymaga od właściciela nie tylko dobrej lokalizacji, atrakcyjnej floty aut, ale również porządku w dokumentacji. Im więcej aut oraz klientów, tym większe wymagania oraz konieczność pilnowania wszystkiego pod kątem dokumentów. Dobrze zatem poprosić o pomoc dobrą księgową lub biuro rachunkowe.
Na koniec nie możemy zapomnieć o reklamie! Jak otworzyć własną wypożyczalnię samochodów i móc utrzymać się na tym wymagającym rynku przez wiele lat? Do tego — oprócz wszystkich powyższych elementów – potrzebny jest dobry marketing i właśnie reklama. Nawet najlepszy biznes, jeśli nie dociera do szerokiego grona odbiorców, nie ma szans na rozwój i przetrwanie.