Najpewniej mało osób słyszało o badaniu EEG, które, jak się okazuje, jest jednym z ważniejszych. Jego cel obejmuje ocenę bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie – kontrolę stanu czynnościowego ośrodka układu nerwowego.
EEG, czyli inaczej elektroencefalografia jest bardzo pomocna przy diagnozowaniu wielu chorób układu nerwowego, a zwłaszcza padaczki. Dzięki temu badaniu można również określić rodzaj śpiączki, a także ocenić stan zdrowia chorych cierpiących z powodu guza mózgu.
Jakie choroby może wykazać badanie EEG głowy? Wrocław
EEG głowy (Wrocław) wykonywane jest w celu zróżnicowania schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. Pozwala także zlokalizować okolice, w których znajduje się określony proces chorobowy.
Elektroencefalografia polega na rejestrowaniu czynnościowych prądów mózgu przy pomocy specjalistycznych elektrod. Badanie EEG jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyczną, którą bez problemu można stosować nie tylko u dorosłych, ale także i u dzieci. Szczególne znaczenie ma w diagnozowaniu pacjentów z napadami padaczkowymi, które występują w przebiegu zapalenia mózgu czy na skutek urazu czaszkowo-mózgowego, a także w różnicowaniu rodzajów śpiączki. Elektroencefalografię można stosować również jako dodatkowe badanie, które pozwala ocenić stan osób z guzami i naczyniopochodnymi uszkodzeniami mózgu, na przykład po udarach.
W niektórych przypadkach badanie to służy również do monitorowania pracy mózgu, na przykład u pacjentów z licznymi napadami padaczkowymi, czy w trakcie operacji na tętnicy szyjnej lub sercu. Co więcej, może się także przydać do monitorowania czynności mózgowia podczas oceny zaburzeń snu.
Co właściwie wykrywa badanie EEG głowy
Elektroencefalograf jest istotnym narzędziem, które wykorzystuje się w diagnostyce oraz podczas monitorowania stanu pacjentów w przypadku chorób układu nerwowego. W bardzo prosty sposób umożliwia określenie typu śpiączki, a także wykluczenie lub potwierdzenie zaburzeń aktywności komórek mózgowych czy zaburzeń świadomości.
Badanie EEG głowy Wrocław pozwala także na to określenie, w jakim stanie jest pacjent mający guzy mózgu lub potwierdza patologiczne poszerzenie naczyń krwionośnych. Elektroencefalograf może pomóc wykryć epilepsję, stan splątania lub urazy mózgu, a także niektóre choroby metaboliczne, zwyrodnieniowe bądź nawet zaburzenia snu.
Wyniki badania EEG głowy brane są również pod uwagę w przypadku osób, u których diagnozuje się ADHD, ADD (zespół deficytu uwagi), autyzm, zespół Aspergera, zaburzeń rozwoju ośrodkowego układu nerwowego oraz u osób, które miewają znaczne problemy z nauką i zaburzeniami słuchowo-wzrokowymi.
Kiedy jest najlepszy moment, aby udać się na badanie EEG głowy?
Badanie EEG głowy we Wrocławiu musi być wykonane w przypadku, kiedy u pacjenta zaobserwowane zostały zaburzenia neurologiczne, w tym znaczne problemy z pamięcią czy koncentracją. Wskazaniem do przeprowadzenia elektroencefalografii są również zaburzenia wzroku, powtarzające się bóle głowy, jąkanie się, problemy ze snem, drgawki, omdlenia bądź nadpobudliwość.