Co jaki czas należy wykonywać przegląd klimatyzacji?

Co jaki czas należy wykonywać przegląd klimatyzacji?

Systemy klimatyzacji są coraz to powszechniej używane w całej Polsce. Latem przyjemnie ochłodzą wnętrze, natomiast zimą są w stanie je ogrzać, a co więcej filtrują one powietrze wewnątrz pomieszczeń. Jednakże jeżeli klimatyzacja ma spełniać wszystkie swoje zadania oraz wydajnie i bezpiecznie pracować, powinno pamiętać się o dbaniu o nie. Oznacza to regularne dbanie i oczyszczanie systemów klimatyzacji. Dlaczego jest to aż tak ważną czynnością? Czy faktycznie należy obowiązkowo wykonywać serwis klimatyzacji (Międzychód)?

Dlaczego należy wykonywać serwis klimatyzacji Międzychód

Tak jak do samej obsługi klimatyzacji nie jest nikt potrzebny, o ile jest ona prawidłowo podłączona, jednakże czasem ten sprzęt potrzebuje ludzkiej ręki, chociażby przy czyszczeniu.

Z jakiego powodu klimatyzację należy poddawać regularnym zabiegom oczyszczania? Podczas procesu chłodzenia powietrza, jaki zachodzi w klimatyzatorze powstaje wilgoć, która zbiera się w urządzeniu. Jej nadmiar może przynieść bardzo negatywne skutki nie tylko dla samego budynku, ale także i jego mieszkańców. Wilgotne powietrze tworzy idealne warunki dla mikroorganizmów, które szybko się w wilgoci rozwijają. Regularne oczyszczanie systemu klimatyzacji zapobiega takim działaniom. Istotnym faktem jest również, to, że pomimo tego, że urządzenia są wyposażone w filtry, to niestety powietrze, które przemieszcza się przez wymienniki ciepła, posiada w sobie znaczne ilości kurzu oraz zarodniki grzybów i bakterii.

Nie brzmi to ciekawie prawda? Miejscem, na którym osadzają się zarodniki są łopatki i wymienniki, które w trakcie czyszczenia należy wymienić. Nie czyszcząc regularnie urządzenia ryzykuje się nie tylko swoim zdrowiem, ale także ponoszeniem wyższych kosztów eksploatacyjnych, ze względu na spadek wydajności sprzętu. Klimatyzator zaczyna coraz głośniej pracować, pobierając przy tym znacznie większe ilości energii, a przy okazji tego wszystkiego wydziela z siebie także bardzo nieprzyjemny zapach.

Jak często należy oczyszczać klimatyzację

Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest to, że nie jest to czynność, którą należy wykonywać często. Wystarczy minimum dwa razy w roku porządnie oczyścić system klimatyzacji, aby działał dalej tak jak powinien i nie wydzielał żadnego nieprzyjemnego zapachu ani nie zagrażał stanu zdrowia bądź budynku. Najlepszymi terminami na odbycie serwisu jest przełom września i października oraz marca i kwietnia. Co należy sprawdzić podczas systematycznego oczyszczania? Kluczowymi rzeczami jest stan filtrów, połączeń układów, parownika oraz przewodów i instalacji.

Same filtry klimatyzatora najlepiej jest oczyszczać średnio co trzy miesiące, jednakże tak naprawdę częstotliwość tej czynności jest zależna od tego, w jakim stopniu został zużyty filtr oraz jaka ilość pyłów i kurzu na nim się znajduje. Jeżeli ktoś nie wie to warto wspomnieć o tym, że filtry w klimatyzatorach są wielokrotnego użytku, z tego właśnie powodu wystarczające jest ich oczyszczenie, a nie wymiana. Czyszczenie ich jest całkiem proste, ponieważ łatwo można dostać się do nich przez tak zwany panel czołowy urządzenia.

Powrót na górę