Problemy z internetem – najczęstsze przyczyny

Problemy z internetem – najczęstsze przyczyny

Nie działa internet lub co jakiś czas znika, pojawiają się problemy z zasięgiem na urządzeniach przenośnych. Najczęstszymi przyczynami takich problemów są: zła lokalizacja routera, kilkuletni sprzęt, brak wykonanej aktualizacji urządzenia oraz sterowników na komputerze, a także sam problem z systemem. W tym artykule dowiesz się jak sobie poradzić z takimi lub podobnymi problemami. Zatem dlaczego Twój internet nie działa?

Najczęstsze powody problemu z internetem

Przestarzały sprzęt

Wraz z rozwojem technologii każdy sprzęt traci swoje właściwości, a jego podzespoły prędzej, czy później zaczynają się zużywać. Taka sytuacja może występować w routerze w szczególności, gdy pracuje on 24h na dobę. Poza tym im nowsze urządzenie tym znajdująca się w nim karta sieciowa generuje sieć, której prędkość będzie większa, gdyż sam router ma większą przepustowość. Dodatkowo z czasem liczba podpiętych pod taki sprzęt użytkowników wzrasta. To wszystko sprawia, że w którymś momencie będziesz zmuszony do wymiany starego routera.

Zła konfiguracja urządzenia

Kolejnym problemem może być nieprawidłowa konfiguracja routera. Prawdopodobnie urządzenie to zostało zakupione i dołączone do istniejącej już instalacji sieciowej, gdyż w dzisiejszych czasach, by pokryć cały duży obszar wymagane jest zamontowanie dwóch lub więcej routerów. Warto zwrócić więc uwagę na ustawienia sprzętu. Do ich zmiany służy adres IP oraz hasło znajdujące się na tyle routera. Adres IP wpisuje się w oknie wyszukiwania w przeglądarce. Następnie należy zalogować się do serwera. Każdy router pracuje na odpowiednich częstotliwościach, a także z różną szerokością kanału. Parametry te można dowolnie ustawić. Jeśli nie zostaną prawidłowo skonfigurowane, to mogą one zagłuszać pracę innych urządzeń lub inne urządzenia mogą mieć wpływ na pracę tego sprzętu. Będzie to powodem spadku prędkości, mimo iż masz bardzo dobry zasięg sieci.

Problem  z siecią spowodowany dołożeniem repeatera

To nic innego jak wzmacniacz sieci WiFi, który należy zamontować w połowie drogi pomiędzy routerem a miejscem, gdzie nie dochodzi sygnał. W praktyce zasięg sieci jest większy, ale jego prędkość dużo mniejsza niż w przypadku bezpośredniego podpięcia się do routera. Jak wiadomo najlepszym połączeniem było połączenie do sieci za pomocą kabla Ethernet. Prędkość spada, gdyż samo połączenie pomiędzy routerem a wzmacniaczem w celu pobrania informacji o sieci przyczynia się do zużycia określonej ilości pakietu. Opcja ta jest szczególnie mało opłacalna, gdy masz do czynienia z internetem posiadającym limit GB na miesiąc. Najlepiej zaopatrzyć się w kolejny router i mieć pewność, że stan Twojej sieci poprawi się bez spadku prędkości. Jaki internet będzie najlepszy? Internet Gorlice Netia gdzie numer telefonu do tej firmy znajdziesz pod tym adresem: https://kup-uslugi.pl/zasieg/malopolskie/gorlice/.

Co zrobić, gdy internet nie działa?

Powołując się na informacje pochodzące z tego artykułu możesz wnioskować, że jeśli nie posiadasz minimalnej wiedzy na temat sieci w biurze czy domu, to nie zabieraj się za jej montaż, tylko zatrudnij do tego typu pracy wyspecjalizowanego pracownika, montera. Taka osoba oprócz wykonania prawidłowego montażu instalacji, wystawi Ci gwarancję sprzętu, który wymienisz w razie problemu szybko, sprawnie i bez dodatkowych kosztów.

Przed wymianą urządzenia możesz jednak wykonać kilka podstawowych kroków w celu sprawdzenia występującej usterki.

  1. Sprawdź sieć za pomocą kabla Ethernet, a także WiFi. Dodatkowo jeśli sieć działa, ale słabo, możesz wykonać test prędkości.
  2. Przywróć ustawienia fabryczne, korzystając do tego z adresu IP, loginu oraz hasła znajdujących się na odwrocie routera.
  3. Częstotliwości, na jakich powinien pracować router, aby inne sprzęty nie zakłócały jego pracy powinny być sprawdzone za pomocą analizatora widmo.
  4. Jeśli posiadasz router z anteną zewnętrzną to możesz sprawdzić zasięg za pomocą diody: zielony kolor to najlepszy zasięg, niebieski średni, a czerwony to słaby. Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, iż nie zawsze masz możliwość pociągnięcia kabla od anteny i musisz robić w ramie okna otwór.

 

Powrót na górę